Cesta Islandu do EÚ môže byť neľahká

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

 „Všimol som si, že Rada ministrov EÚ požiadala Európsku komisiu, aby vypracovala posudok k žiadosti Islandu o pristúpenie k EÚ len 10 dní po tom, čo Rejkjavík podal formálnu žiadosť“, konštatuje Behrendt.

„Islanďania sú iste stále pod vplyvom šoku z kolapsu ich bankového systému a poklesu hodnoty islandskej koruny. Preto veria v stabilitu eurozóny, napriek tomu si myslím, že cesta k členstvu nebude zďaleka taká hladká.“

„Na konci tohto procesu  – povedzme v roku 2011 – číha referendum: dovtedy sa môže nálada v krajine zmeniť“, vysvetľuje Behrendt. Za najväčšiu prekážku označuje rokovania o politike rybolovu.

„Plody mora predstavujú takmer polovicu Islandského exportu a 10 % jeho HDP“, pripomína bloger. „Pre Komisiu bude najťažšie napísať kapitolu o rybolove v správe o Islande“, hoci sa sama EÚ chystá na previerku tejto spoločnej politiky.

„Pre Island môže byť členstvo v eurozóne dobrým impulzom na nový štart, aj tu hrozia niektoré problémy,“ tvrdí autor. „Kvalifikovať sa ako člen eurozóny, môže byť pre Island ešte väčšou výzvou ako pre pobaltské krajiny alebo Maďarsko“. Nehovoriac o tom, že druhé írske „nie“ by znamenalo, že perspektíva ďalšieho rozširovania EÚ bude „temná“.