Európski politici si zaslúžia žltú kartu

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ky Krauthamer je editor Transitions Online (Praha). Komentár bol pôvonde publikovaný tu.

Nikdy mi nebolo jasné, čo je účelom európskeho ‚bojkotu‚ Eura 2012. Na aké veci chcú upozorniť? Ide o obvinenie a uväznenie Julie Tymošenkovej? Jej nemocničnú liečbu? Alebo ide o ‚celkovú ľudskoprávnu situáciu‘?

Nerozumiem ani, prečo je práve futbalový turnaj tou najlepšou príležitosťou pre Európu komunikovať Ukrajine námietky. Bojkot nefungoval príliš dobre ani v minulosti, snáď okrem zákazu účasti športovcov na podujatiach v Južnej Afrike v časoch apartheidu, no vtedy šlo o roky, nie týždne. A hlavne, cieľom bolo obmedzenie ekonomickej aktivity v Južnej Afrike.

Návrh Angely Merkelovej a ďalších nie je ani zďaleka taký extrémny, akým bol zákaz zúčastniť sa športovej udalosti. Vyhrážajú sa, že urazení zostanú doma, zatiaľ čo tímy sa zúčastnia úžasného festivalu futbalu, akým by toto podujatie malo byť.

Ak tam bude chýbať Merkelová, Barroso, Klaus a iní európski lídri, my, fanúšikovia, budeme možno ušetrení od záberov na kamenné tváre lídrov, nepokojne sa hniezdiacich na svojich miestach, nedočkaví, kedy ten zápas skončí, aby sa mohli vrátiť k vláde nad svetom. Euro 2012 bez Hermana Van Rompuya? Láme nám to srdcia!

Niektorí z tejto skupinky neprišli ani na otváraciu ceremóniu Olympijských hier v Pekingu v roku 2008 na protest proti čínskym zásahom v Tibete. Poľský premiér Donald Tusk nazýva Nemcami vedené rozhodnutie bojkotovať Ukrajinu "nevhodné". Rovnaké slovo použil, keď sa rozhodol necestovať do Pekingu.  

"Rozumiem politikom, ktorí sympatizujú s Juliou Tymošenkovou, ale nič im nebráni jasne to vyjadriť počas majstrovstiev", pokračoval.

Presne tak, Don. Ak chcú európski štátnici, aby ukrajinský prezident Viktor Janukovič tancoval tak, ako oni pískajú, majú na to oveľa efektívnejšie prostriedky. Mohli by povedať: Ak chcete financie z programu Východného partnerstva, ukážte nám legislatívu, ktorá v budúcnosti zakáže akékoľvek politicky motivované trestné stíhanie, o aké ide v prípadoch Tymošenkovej a Jurija Lutsenka. Ak chcete mať dohodu o slobodnom trhu, dokážte nám, že si posvietite na policajtov, ktorí mučia podozrivých a dokážte, že vyšetrovanie vraždy Georgija Gongadzeho beriete vážne.

Namiesto toho, aby sa Merkelová, Barroso a ostatní zbytočne vyhýbali Ukrajine (utíšia tak možno svojich domácich kritikov, no to je všetko), by mali použiť svoje reálne právomoci a udrieť tak Kyjev tam, kde ho to najviac zabolí.