Integrácia Severného Cypru do EÚ

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

turkish policy quarterly, tpq

 

Severný Cyprus je stredomorský raj na križovatke viac ako 10 000 rokov dejín, ponúkajúci nepoškvrnené pláže, veľkolepé pohoria a malebné dediny. Na Severnom Cypre je jednoduché sledovať dejiny Mykéncov, Grékov, Peržanov, Egypťanov, Rimanov, Byzantíncov, križiakov, Benátčanov, Osmanov a Britov prostredníctvom návštev starobylých zrúcanín, zámkov, pevností, kláštorov a mešít. Na Severnom Cypre môžete oddychovať na krásnych plážach, ochutnať čerstvú a chutnú miestnu kuchyňu, či skúšať šťastie v kasínach.

Severný Cyprus je nanešťastie aj jednou z priorít medzinárodného spoločenstva; nie však kvôli spomínanému kultúrnemu bohatstvu. Cyprus je de facto rozdeleným ostrovom v centre Stredmoria od začiatku 60.-tych rokov minulého storočia. Jeden z ručiteľských štátov – Turecko – muselo podľa dohôd Londýna a Zürichu z roku 1959 a ústavy Cyperskej republiky (1960) v roku 1974 intervenovať na Cypre a zastaviť vojenský puč pod vedením gréckej junty a zameraný na dosiahnutie Enosis, pripojenia ostrova Cyprus ku Grécku.

Odvtedy je ostrov demilitarizovanou zónou pod záštitou OSN a Britských nezávislých základných území (SBAs) rozdelený na dve časti, Severný Cyprus a Južný Cyprus. Na Južnom Cypre vládne administratíva Cyperskej republiky – medzinárodne uznávaná vláda Cypru. Takmer celý juh ostrova je grécky. Severný Cyprus tvorí 37 percent ostrova a je kontrolovaný samoustanovenou Severocyperskou tureckou republikou (TRNC), ktorá bola vyhlásená 15. novembra 1983.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na stránke Turkish Policy Quarterly 13. februára 2006.