Klimatická politika: Návšteva v správnom čase

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Hoci je návšteva komisárky Connie Hedegaard zameraná na konzultácie o politike klimatických zmien so zástupcami federálnej a štátnych vlád v USA, jej silná osobnosť a zápal pre klimaticky zodpovedné správanie dáva nádej, že aj Spojené štáty posilnia a potvrdia záväzky v tejto oblasti.

Návšteva nemohla prísť v lepšom čase. Republikáni z Tea party neohrozujú vládu iba jej vyradením, zúčastňujú sa tiež na zvláštnej „honbe“ za politikmi, ktorí by mohli v ich štáte ušetriť peniaze. A ich najčastejším terčom sú projekty, ktoré by mohli oslabiť tlak na životné prostredie. Dobrým príkladom je projekt prezidenta Obamu na posilnenie úlohy železníc, ako najekologickejšieho spôsobu dopravy. Floridský guvernér Rick Scott odmietol viac ako 2 miliardy dolárov federálnych subvencií na stavby vysokorýchlostného prepojenia medzi Tampou and Orlandom. Každý, kto pozná zápchy na 85 míľ dlhom úseku diaľnice I-4, spájajúcom tieto mestá, musí uznať, že v krajine ťažko nájsť dve iné mestá, ktoré by viac potrebovali spojenie vysokorýchlostnou železnicou. Napriek tomu vychádzajúca hviezda Tea Party, republikánsky guvernér Scott, odmietol peniaze, len aby potopil víziu Obamovej vlády o národnej sieti vysokorýchlostných železníc.

Komisárka Hedegaard, ešte ako dánska ministerka pre klimatickú a energetickú politiku, v komentári pre britský Independent v roku 2008 napísala: „Niet pochýb, že pre USA je zelená cesta kľúčom k budúcej prosperite. Washington ešte neuchopil potenciál zelenej vlny…“ Prezidenta Obamu tiež vtedy považovala za veľkú nádej pre zelené energie – a jej nádeje sa potvrdili. Spôsob, akým je však v poslednom čase tlačení republikánmi z Tea Party však nádeje ničí.

Práve preto nemohla návšteva komisárky Hedegaard, ktorá sa okrem šéfky Americkej agentúry pre environmentálnu ochranu Lisy Jackson stretne vo Washingtone aj s členmi Kongresu, prísť v lepšom čase.

Autorka je redaktorkou World Business Press Online vo Washingtone