Koniec hraníc v EÚ

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Hospodárske noviny online

Krátka správa:

„Imagine, there´s no countries …“. Nezabudnuteľné slová z piesne zosnulého lídra slávnej britskej skupiny Beatles Johna Lennona. Sen o svete bez hraníc sa aspoň v Európe stáva skutočnosťou. Európska únia po dlhých naťahovačkách predsa len otvorila hranice vo vnútri únie pre Slovensko a ďalších osem nových členských štátov.
Historické rozhodnutie má však zvláštnu príchuť, pretože starí členovia ako keby často hľadali spôsob, ako sa to nedá urobiť, než ako sa to dá. Aj slová rakúskej ministerky vnútra Liese Prokopovej, ktorá v pondelok povedala, že má problém s otvorením Schengenu pre problémové Slovensko, mi skôr pripadajú, že nám to v tom Bruseli dali z milosti a cez škrípajúce zuby.
Tak či tak, je to dobrá správa pre Slovákov, ktorí často cestujú do Rakúska cez hraničný priechod Bratislava – Berg, a znechutene si musia vystáť dlhý rad než ich vybaví rakúsky colník. Aj preto sa mnohí otáčajú na príjazdovej ceste a idú o pár kilometrov ďalej na priechod Jarovce – Kitsee, ktorý zíva prázdnotou. Stojí to však čas a peniaze. Otvorením Schengenu dlhé rady na hraniciach zmiznú a život bude zase o čosi ľahší. Už nebudeme „druhoradými“ občanmi únie a zázračná formulka „voľný pohyb osôb“ už by nemala byť len frázou politikov. Lennonov sen sa čiastočne splnil.


Hospodárske noviny: Koniec hraníc v EÚ