Kritická jeseň pre eurozónu len začala

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Európa dávno nezažila deň, keď by sa pozornosť sústreďovala na toľko kľúčových udalostí. Nemecký ústavný súd potvrdil súlad trvalého eurovalu a fiškálnej zmluvy s národným právom. Umožnil tak dokončenie ratifikačného procesu a vôbec vznik permanentného záchranného fondu.

V tom istom čase svoj výročný prejav o stave únie v plnej rokovacej sále štrasburského pléna Európskeho parlamentu prednášal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a načrtol základ bankovej únie.

Európska centrálna banka však bola prvou, ktorá prvý septembrový týždeň spustila vlnu vážnych rozhodnutí, ktoré ovplyvnia budúcnosť členských štátov a eurozóny. Neobmedzeným, no podmieneným programom nákupu dlhopisov potešila najmä Španielsko a Taliansko. Už v rámci neho mal svoju úlohu aj trvalý euroval. Program sa totiž aktivuje po tom, čo o pomoc z EFSF či ESM dotknutý štát požiada a teda sa zaviaže k reformnému programu.

Trvalý euroval je však úzko spojený aj s bankovou úniou. Jednotný mechanizmus dohľadu, ktorý je jej základom, je totiž podmienkou toho, aby trvalý euroval mohol priamo rekapitalizovať banky. Vďaka tomu problémové krajiny nebudú musieť ešte viac zaťažovať svoj rozpočet v snahe zachrániť bankový sektor. Rieši sa tak jeden zo základných elementov krízy, ktorá zasiahla banky v roku 2008 a vyeskalovala do dlhovej krízy suverénnych štátov. Na optimizmus je však priskoro.

Európa hľadá riešenia krízy roky. Sprvu nemala nástroje a chýbala aj politická vôľa. Keď aj bola, prijaté opatrenia vždy čelili kritike a kým prebiehali hádky, oheň sa šíril ďalej. Až po fiškálnu zmluvu, sa problémy riešili v poslednej chvíli, nepracovalo sa na prevencii.

Ako sa posťažoval aj predseda Európskej komisie, keď europoslancom hovoril o stave únie, dôležité opatrenia prijímané na summitoch EÚ na druhý deň podkopávali tí istí ľudia, ktorí ich prijali a kritizovali ich za to, že nejdú dostatočne ďaleko alebo zachádzajú príliš ďaleko.

Prvé septembrové kroky sú teda len začiatkom série rozhodnutí, ktoré politikov ešte len čakajú. Samotný systém jednotného dohľadu, kde má ústrednú rolu hrať Európska centrálna banka, ktorá má dohliadať na všetky banky eurozóny, naráža na výhrady Nemecka a postupne sa zrejme ozvú aj ďalšie štáty. Okrem toho stále nie je známy výsledok inšpekcie Trojky o pokroku Grécka pri plnení podmienok záchranného programu, pričom správa napovie, či Atény dostanú ďalšiu tranžu pomoci alebo priestor na vyjednanie viac času na implementáciu reforiem.

Predseda Európskej komisie stav únie vystihol presne. Stále prevládajú pochybnosti o tom, či sa krajiny vôbec ešte chcú navzájom podporovať. A to sa v najbližšom čase určite ukáže.