Kríza zďaleka nie je za nami, zdolať ju môže ďalšia generácia!

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Rád by som sa s vami podelil o môj názor a dôvod, prečo v tom vidím problém. Len pripomínam, že môj názor sa zakladá na osobných skúsenostiach.

Jedným z príkladov je aj európsky nástroj “Záruka pre mladých”, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby mladí ľudia vo veku do 25 rokov a absolventi do 30 rokov dostali kvalitnú pracovnú ponuku alebo pokračovali vo vzdelávaní, či stáži, do 4 mesiacov po ukončení štúdia na vysokej alebo strednej škole. Tento nástroj je jeden z mnohých, ktorý má pomôcť nezamestnanej mládeži.

Chcel by som poznamenať, že myšlienka záruky pre mladých vznikla ešte pred krízou vďaka študentskej organizácii ako výsledok dialógu s európskymi inštitúciami už v roku 2007. Trvalo ďalších 5 rokov, pokým sa myšlienka etablovala do reality. A ďalších 5-6 rokov bude pravdepodobne trvať, kým uvidíme reálne výsledky.

Všetci určite poznáte výmenný program Erasmus. Keď vznikal tento program, niektoré veľké krajiny boli proti jeho zavedeniu a v roku 1987 návrh blokovali. Práve zástupcovia študentských organizácií sa stretli s prezidentom jednej z krajín, ktoré boli proti. Ich argumenty stačili na to, aby ho presvedčili. Európska rada nakoniec schvála program Erasmus, ktorý zmenil život približne 3 000 000 mladým ľuďom. Prikladám ukážku rozhovoru s Domeniccom Lenarduzzim, generálnym riaditeľom pre vzdelávanie v Európskej komisii v tom období.

Po minulom summite Európskej rady o viacročnom finančnom rámci EÚ sme sa mohli v médiách dočítať, že hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov sa dohodli na kompromisnom rozpočte a všetci sú spokojní. Aj tí, čo prispievajú viac a aj tí, čo menej. Napríklad Slovensko do rozpočtu EÚ v rokoch 2014 až 2020 odvedie približne 7 mld. eur, ale v tom istom období naše príjmy presiahnu 20 mld. eur v bežných cenách. Slovensko tiež vyrokovalo väčšiu flexibilitu pri presúvaní prostriedkov z rozvoja vidieka na priame platby v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Všimol si však niekto, že Európskou komisiou navrhovaný rozpočet 19 mld. eur pre vzdelávanie sapo tomto summite znížil na 13 mld. eur? Čo to bude znamenať? Menej mobilít, menej stáží, menej štúdia pre študentov a menej európskych projektov pre študentov a mládež? Dotkne sa to všetkých študentov v EÚ.

Týmto by som rád podotkol, že vyhlásenie "Najhoršia kríza je za nami,"  bude pravdivé, až keď si to povedia mladí ľudia nielen na Slovensku ale aj v Európe. Bojovať proti nezamestnanosti mládeže musí práve mládež a nie len európski lídri.