Biopalivá: Nech EÚ preukáže svoje hodnoty v praxi

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Do 10 rokov by sa mali biopalivá podieľať 10 percentami na celkovom objeme palív, ktoré sa spotrebujú v doprave. Ak sa podarí dosiahnuť tento cieľ, jeho priamym dôsledkom bude, že do tých istých 10 rokov bude vo svete hladovať o niekoľko miliónov ľudí viac. Aspoň tak tvrdia humanitárne organizácie, medzi nimi i ActionAid. A nie je dôvod neveriť im, teda aspoň pokiaľ hovoríme o súčasnej generácii biopalív, ktorých výroba si vyžaduje cielené pestovanie energetických plodín na úkor potravinárskych. Keď technológie pokročia a biopalivá sa budú dať efektívne vyrábať z odrezkov a iných nespotrebovateľných častí potravinárskych plodín, otázka bude stáť inak.

Dnes je dilema jasná: Buď sa vzdať myšlienky na biopalivá a mať i o 10 rokov pokojné svedomie, alebo ich podporiť, predávať pod domnelou nálepkou ekologickosti, a každou návštevou čerpacej stanice vziať pokrm od úst Afričanovi, Juhoameričanovi čí Ázijcovi.

Do celej mozaiky prichádza i posledná skutočnosť: Biopalivá sú falošným návodom pre boj s klimatickými zmenami; koľká irónia… Nech už je to so zmenou podnebia akokoľvek, objektívne, biopalivá súčasnej generácie atmosféru neochladia. Ja som preto zástanca oteplenia; svedomie EÚ by sa malo zahriať ako dôsledok toho, že Spoločenstvo dokáže svoje deklarované hodnoty uskutočňovať v praxi. V tomto prípade je tou hodnotou solidarita; nielen medzi členskými krajinami navzájom, ale i obyčajná ľudská solidarita s obyvateľmi chudobnejších krajín sveta.