Rajendra Pachauri – mních, klimatický rytier, sexuológ?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Rajendra Pachauri, šéf Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC), opäť boduje. Žiaľ, znova v negatívnom svetle. Nedávno sa v súvislosti s jeho osobou objavil tretí veľký škandál za ostatné cca 3 mesiace:

  • V novembri 2009 označil správu indického ministra životného prostredia za „voodoo vedu“ a „školácku vedu“. Všetko len preto, lebo poukázala na to, že medzi všeobecnými vedeckými pozorovaniami a tvrdeniami expertov z IPCC je niečo v rozpore. Nakoniec sa ukázalo, že IPCC vo svojej správe, v stati o topení sa ľadovcov v Himalájach, použil informácie bez overenia. „Fakty“ boli (samozrejme) len dohadmi, naviac omylnými.
  • Začiatkom tohto roka sa objavili hlasy kritikov, ktoré obvinili Pachauriho, že prostredníctvom svojej nadácie vytvára nemalý súkromný zisk. Všetko pod rúškom ochrany klímy a v mene boja proti klimatickým zmenám, ktoré budú podľa konsenzu prijatého v rámci OSN katastrofické. OK, pokiaľ mu to však nik nedokáže, uznávajme princíp prezumpcie neviny.
  • Včera (9.2.) portál SME.sk publikoval správu, podľa ktorej kopla klimatického rytiera múza a napísal knihu „Návrat do Almory“. A kopla ho poriadne a možno i na to (ne)správne miesto, keďže v nej spojil tému ochrany životného prostredia so sexualitou a sexuálnymi narážkami. Aby toho nebolo málo, kniha vyšla vďaka peniazom, ktoré sa zarobili na predaji (špinavých) uhľovodíkov; ako službu pre priateľa jej vydanie sponzoroval z vlastného vrecka šéf energetického koncernu Reliance Industries.

Niekde som o Pachaurim čítal, že v Indii žije ako mních. Pokiaľ viem, mních by sa mal vyznačovať okrem iného i umiernenosťou a životom v celibáte. Nechcem byť moralista a už vôbec nechcem súdiť, no v Pachauriho verejnom vystupovaní sa nájdu rušivé prvky ako arogancia voči iným názorom, či hlásanie iracionálnej spojitosti medzi zmenou podnebia a milovaním sa pod veternou turbínou (veľmi voľne parafrázované).

Nech už Pachauri vyžaroval okolo seba akúkoľvek charizmu, tri škandály sú dosť na to, aby ju zabili. Prichádza mi na um veta, ktorú šéf IPCC vyslovil, keď s ním kolegyňa z portálu EurActiv.com robila na jar minulého roka rozhovor: „Ak veríme, že niečo je potrebné s problémom urobiť, musíme byť súčasťou jeho riešenia.“ Ak za problém označíme kontroverziu, ktorá za ostatné mesiace obklopila IPCC, súčasťou jej riešenia by určite mal byť i Pachauriho odchod zo súčasnej funkcie.