Zopár perál k slovenskému komisárovi

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Vyberám niekoľko perál z reakcií na rozhodnutie šéfa Komisie. Snáď mi pani poslankyne a páni poslanci odpustia, že ich parafrázujem:

Belousovová (SNS): Bude presadzovať národné záujmy a bude nás chrániť pred Maďarmi počas Maďarského predsedníctva. Vážená pani podpredsedníčka, gratulujem k skutočne precíznej analýze a k názoru, ktorý berie dych. Je to najpríkladnejšia ukážka chápania toho, čo má taký komisár v náplni práce, a pre túto brilantnosť som si dovolil uviesť váš názor hneď na prvom mieste.

Brocka (KDH): Som rozčarovaný, ale nevyjadrujem sa. Nemám vlastný názor, idem sa poradiť so šéfom, ktorý v komisii zastával ten najdôležitejší post, dokiaľ mu z neho neukrojil rumunský komisár pre viacjazyčnosť Leonard Orban.

Janiš (SDKÚ-DS): Post je „určite dobrý“, aj keď toto portfólio „nepoznám tak podrobne“. Vážený pán predseda poslaneckého klubu, určite ste ako poslanec čítali Lisabonskú zmluvu a určite sa vám pri jej analýze vynorila otázka, kto bude manažovať všetky tie formálne inštitucionálne zmeny… Alebo sa mýlim?

Halecký (ĽS-HZDS): Portfólio presne zodpovedá slovenským podmienkam – ale pozor – z hľadiska územného, ľudského a spoločenského (mimochodom, strašne mi to pripomína štylistiku Vladimíra Mečiara). Pokiaľ ide o územnú veľkosť, čo napríklad také Luxembursko verzus významný post? Pokiaľ ide o veľkosť zo ľudského hľadiska – akože sa tým myslelo, že sme národ holubičí a z našej povahy vyplýva, že máme prirodzený talent na tzv. umenie možného? A prečo nám tento post zodpovedá aj pre veľkosť z hľadiska spoločenského, to si netrúfam ani tipovať…

Robert Fico (SMER-SD): Keď som si tak čítal i vyjadrenie nášho premiéra, už – už som si myslel, že prvýkrát v živote okomentuje dačo trefne a výstižne: Máme komisára v kuchyni Európskej komisie. Je to tak, niet dôvod nesúhlasiť. Troška ma však „vyrušuje“ (či ako to ex-premiér Dzurinda zvykne formulovať) niečo v tom zmysle, že Barroso prišiel za Šefčovičom a povedal (a upozorňujem, že teraz parafrázujem naozaj veľmi voľne): „Maroš, prosím ťa, kašli na energetiku, mám pre teba dačo oveľa oveľa lepšie“. Súdruh Fico by si mal chlapsky priznať, že Slovensko dostalo iné portfólio, ako chcelo, i keď je nemenej významné. Veta o tom, že však Barroso mal pre nás od začiatku dačo lepšie, je, slušne povedané, úsmevná…

Keď sme pri tých perlách, mal by som pridať i vlastnú: Podľa mňa to Barroso spravil dobre. Dal na vysoký a reálne dôležitý post schopného človeka, ale po skúsenosti s Figeľom (a možno i po echu s nástenkovým tendrom a ďalšími záhadami Ficovej vlády) ho dal na ten z dôležitých postov, kde ho môže v prípade nie celkom efektívnej práce predsa len ľahšie koordinovať a usmerniť, než iného člena Komisie.

Článok bol bol pôvodne uverejnený na blog.sme.sk.