Na úteku pred spravodlivosťou

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Minulý rok v októbri bol Ante Jelavič, bývalý bosniansky vysoký štátny predstaviteľ, odsúdený na 10 rokov väzenia za spreneveru. Minulý mesiac bol rozsudok kvôli faktickej prekážke anulovaný, a odvolací súd krajiny nariadil nový proces.

Jelavič, ktorého prepustili na kauciu, tesne pred vydaním rozsudku utiekol do Chorvátska, ktoré ho nemôže vydať, pretože má dvojité občianstvo.

„Legislatívne nariadenia a procedúry v takýchto prípadoch sú jasné,“ povedal Zlatko Mehun z chorvátskeho ministerstva vnútra novinárom. „Čo sa týka polície, podľa chorvátskeho práva neexistuje právny základ pre žiadne konanie [v Chorvátsku].”

Jediný spôsob, ako Jelaviča obžalovať v Chorvátsku, je podľa Mehuna presun prípadu z Bosny. No medzinárodný prokurátor pre organizovaný zločin a korupciu z úradu

Bosnianskeho žalobcu John McNair sa jasne vyjadril, že nemá v úmysle predať chorvátskej justícii ani prípad, ani výsledky ďalšieho vyšetrovania Jelavičovej úlohy v komplikovanom prípade bosnianskej banky Hercegovina, ktorý bol uzavretý až po obžalovaní Jelaviča.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online v auguste 2006.