Nemecko-francúzske noty

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Lídri Francúzska a Nemecka nakoniec dohrali politický poker o budúcnosť Únie. Ostatné krajiny tak môžu preberať jeho výsledok už pár dní pred summitom. Nie že by mohli očakávať, že ho ešte nejak zásadne ovplyvnia. Summit bude hrať podľa týchto nôt, a podľa očakávaní sú viac nemecko-francúzske, než francúzsko-nemecké.

Čo teda obsahuje "fiškálny kompakt", ktorým Mario Draghi podmienil väčšiu angažovanosť ECB v hasení požiaru krízy? Jeho prvý bod je prezentovaný ako ústupok nemeckej kancelárky: súkromní investori sa v prípadných budúcich reštrukturalizáciách dlhov nemusia obávať "dobrovoľných" ani nedobrovoľných strát. Grécko je ojedinelý prípad. V situácii, keď môže cena talianskych a španielskych dlhopisov kedykoľvek vystreliť nad 7% hranicu, to asi nebude prekvapujúci krok.

Celý zvyšok je však už varený viac-menej podľa Merkelovej receptu. Všetci členovia eurozóny budú musieť zaviesť do ústavy "zlaté pravidlo" – garanciu vyrovnaného rozpočtu. Jeho dôveryhodnosť overí Európsky súdny dvor, ktorý však nebude mať právomoc uvaliť priamo sankcie, ako to žiadalo Nemecko. Na druhej strane však, sankcie voči štátom, ktorých deficit vyskočí nad 3% HDP budú prakticky automatické. Súčasne sa má urýchliť tvorba Európskeho stabilizačného mechanizmu (permanentného eurovalu) tak, aby bol funkčný už v roku 2012 a nie až v lete 2013.

Niektoré z nových pravidiel sa majú zaviesť zmenou zmlúv, schváliť ich teda musí všetkých 27 členov. Plán B je však separátna medzivládna dohoda 17 členov eurozóny.

Zaujímavé je aj čo sa v dohode nenachádza. Nemecko stále nezmenilo odmietanie "transferovej únie", takže nepadlo ani slovo o eurobondoch či ECB ako veriteľovi poslednej inštancie pre štáty. Zatiaľ musí stačiť dočasný euroval (s možnosťou preventívnych zásahov, a s posilnenou "palebnou silou") a obmedzené nákupy dlhopisov Európskou centrálnou bankou, v priebehu budúceho roka má vzniknúť ESM. Nespomína sa žiaden mechanizmus pre investície do periférnych ekonomík. A nejasná je aj úloha Európskej komisie a Európskeho parlamentu v novom systéme hospodárskeho riadenia v EÚ.

Nemecko a Francúzsko ponúkli Európu šetrenia, (najvyšším) zákonom vynútených vyrovnaných rozpočtov, automatických sankcií, a silno obmedzenej solidarity. 

Je to len zhoda náhod, ale ilustratívna: v pondelok Írsko ohlásilo novú vlnu zvyšovania daní a škrtov v sociálnom rozpočte, zdravotníctve a vzdelávaní, vo výške 3,8 miliardy eur.

Vlastne ešte niečo. Nová talianska vláda oznámila v nedeľu 20-miliardový balíček šetrenia. Ministerka sociálnych vecí sa na tlačovej konferencii rozplakala.