Rumunsko: na programe korupcia

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

Zlá úroveň vládnutia, najmä kvôli vysokej miere korupcie v rumunských verejných inštitúciách, sa 28. februára stala jednou z piatich hlavných tém novej stratégie národnej bezpečnosti.

Boj proti korupcii sa stal hlavnou prioritou Najvyššej národnej rady pre obranu (CSAT), orgánu, zloženého z prezidenta republiky, premiéra, niekoľkých ministrov a šéfov tajných služieb.

Prezident Traian Basescu a ostatní predstavitelia krajiny napriek stupňujúcemu sa boju proti korupcii odmietli obvinenia z toho, že Rumunsko je úplne skorumpovaná krajina.

Zdá sa, že článok, uverejnený 25. februára v nemeckom denníku Handelsblatt, v ktorom bol vo vzťahu k Rumunsku použitý výraz „všeobecná korupcia“, vyvolal silné reakcie novej vládnucej väčšiny v krajine.

Za ďalšie hrozby pre bezpečnosti Rumunska rada pre obranu označila už známe skutočnosti: šírenie zbraní hromadného ničenia, totalitárne režimy, podporujúce terorizmus, a krízy v strategickom susedstve Rumunska, ako napríklad v moldavskom Transdnestersku.

Téma medzinárodného terorizmu, a kroky, ktoré by Rumunsko malo podniknúť v boji proti nemu, vzbudili značnú pozornosť politikov a novinárov.

„Rumunsko sa musí rozhodnúť, či bude jednať preventívne, alebo zostane pri reaktívnej politike. Ako predseda CSAT podporujem preventívne opatrenia, ale konečné rozhodnutie bude dosiahnuté v priebehu nasledujúcich 30 dní,“ uviedol Basescu.

„Bude Rumunsko v rámci preventívnych opatrení napádať ostatné krajiny? To by bolo porušením noriem OSN a EÚ,“ napísal novinár Bogdan Munteanu v denníku Adevarul.

Novinovým titulkom však minulý týždeň dominovala korupcia. Basescu prisľúbil, že otázka bude prioritou národnej bezpečnosti počas kampane pred voľbami v decembri 2004, čo mu prekvapivo vynieslo prezidentské kreslo.

„Tento prehnitý systém musí byť vyčistený a nahradený takým, v ktorom vládne zákon,“ vyhlásil počas kampane.

Basescu pokračuje v presadzovaní boja proti korupcii aj po inaugurácii do funkcie prezidenta, so slovami „dal som polícii, prokurátorom a sudcom šesť mesiacov na to, aby zmenili svoj spôsob boja proti korupcii. Ak nezvládajú svoju prácu, požiadam parlament o prijatie nových zákonov, prostredníctvom ktorých budú nahradení.“ Basescu tiež zdôraznil, že „zahraničné spoločnosti [podnikajúce v Rumunsku] sú najdôležitejšími senzormi korupcie.“

Panuje názor, že skorumpovaní úradníci často žiadajú úplatky od predstaviteľov zahraničných spoločností, na čo sa mnohí sťažovali už aj na ambasádach svojich krajín, na rozdiel od ich rumunských kolegov a obyčajných občanov, ktorí sú skôr náchylní platiť úplatky a nerobiť okolo toho rozruch.


Celý text analýzy bol uverejnený na stránke Transitions Online 7. marca 2005.