Rumunsko: triumf kapitána

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Traian Basescu je novým prezidentom Rumunska. Po sčítaní takmer 99 percent hlasov oficiálne výsledky druhého kola volieb z 12. decembra, zverejnené 13. decembra, prisúdili Basescuovi 51,2 percent hlasov v porovnaní so 48,8 percentami premiéra Adriana Nastaseho.

Nastase už priznal porážku, ale vo svojom vyjadrení zverejnil aj úmysel znovu získať svoju súčasnú pozíciu. Koalícia jeho Sociálnych demokratov (PSD) a Humanistickej strany (PUR) „je víťazom parlamentných volieb“, vyhlásil Nastase. „Už teraz máme väčšinu a dúfam, že to Basescu vezme do úvahy“.

V tomto bode je však jeho „väčšina“ len nominálna a vyplýva z dohody po parlamentných voľbách z 28. novembra.

Basescu, spoločný líder centristickej Aliancie spravodlivosti a pravdy (DA), tiež nestrácal čas v partizánskej bitke na nože. „Našou prioritou je vytvoriť parlamentnú väčšinu okolo Aliancie“, vyhlásil vo svojom víťaznom prejave 13. decembra. Načrtol svoje politické smerovanie a uviedol, že „Musíme pokračovať v prístupovom procese [do Európskej únie], ale tiež vysvetliť ľuďom cenu tohto procesu. Môžem vám zaručiť, že tlač bude znova slobodná. Os Washington – Londýn – Bukurešť je pre nás veľmi dôležitá, a budeme podporovať [tiež] politiku partnerstva s Moldavskom. Rumunsko by sa k obyvateľom Moldavska malo správať ako k dobrým Rumunom“.

Hoci funkcia prezidenta je viac-menej reprezentatívna, do jeho kompetencie patrí aj vymenovanie nového šéfa vlády v prípade, že žiadna strana nezíska väčšinu v parlamente.

Tesný súboj dvoch kandidátov bol poznačený obvineniami z nekalých praktík a podvodov. Basescu a Nastase postúpili do druhého kola volieb ako víťazi prvého kola s najväčším počtom hlasov.

Bukureštský primátor Basescu (53) je lídrom Demokratickej strany (PD) a spoločným lídrom Aliancie Spravodlivosti a pravdy (DA). Bol námorným kapitánom, ministrom zahraničných vecí, poslancom parlamentu a ministrom dopravy. Do politiky vstúpil po páde komunizmu roku 1989.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na stránke Transitions Online 13. decembra 2004.