Špekulovanie na špekulantov neplatí

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Európska únia má riešenie gréckych dlhov – ďalšie dlhy. Eurozóna sa minulý víkend po formálnych sľuboch solidarity dohodla, že Aténam poskytne pôžičku v hodnote 30 miliárd eur, stačí len požiadať. Hoci svet eurozónu kritizuje, že má nedostatok strategického myslenia a politickej rozhodnosti riešiť krízu jedného zo svojich členov, peniaze daňových poplatníkov šestnástich krajín s eurom posilní aj 15 miliárd eur z Medzinárodného menového fondu. Grékom tak sprostredkovane pomôžu aj daňoví poplatníci z USA, Japonska, Číny, Británie  či mnohých ďalších krajín.

Grécki predstavitelia svorne tvrdili, že jediné, čo chcú, je získať dôveru trhov, obmedziť špekulácie, aby si mohli požičiavať za normálnych podmienok. Minister financií Jorgos Papaconstantinou sa reportérom po zverejnení správy o záchrannom balíčku dokonca priznal, že dúfajú, že eurozónu o pomoc nebudú musieť požiadať.

Najviac kritiky sa pritom znieslo na hlavu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá dlho nechcela pomoc dovoliť, keďže podľa prieskumov verejnej mienky, jej voliči akúkoľvek pomoc Grékom odmietajú. Ešte pred veľkonočnými sviatkami na summite EÚ hovorila o pôžičke ako o poslednej možnosti, s vysokými úrokmi a pod podmienkou nemeckého veta. Grécke náklady na úverovanie však po sviatkoch vyleteli na desaťročné maximum a Merkelová pomoci prikývla. Z „pani nie“ či „železnej kancelárky“, ako ju začali prezývať médiá, sa zo dňa na deň stala „pravá Európanka“. Kancelárka Merkelová ustúpila od svojich predchádzajúcich stanovísk, hoci ju budúci mesiac čakajú voľby a hrozí, že koalícia príde o väčšinovú pozíciu v hornej komore nemeckého parlamentu.

Záložný plán však na trhy zaúčinkoval, náklady na pôžičky mierne klesli. Grécko však opäť zažilo nečakaný „útok“ – teraz zvnútra. Právnici a taxikári vyšli do ulíc štrajkovať proti daňovej reforme, ktorá je súčasťou úsporných opatrení vlády, ktorá sa snaží o skonsolidovanie verejných financií. Trhy „ zareagovali“ – náklady na splácanie pôžičiek opäť rastú a rastie aj nedôvera, či Atény dokážu svoju situáciu vyriešiť, keď im chýba podpora vlastného obyvateľstva.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters tvrdia, že ak požiadajú o záchranný balík, mohol by krajinu podoprieť, aby sa dostala z najhoršieho, no len pod podmienkou, že sa opäť dostane na dráhu rastu. Krajina má však len veľmi málo priestoru na manévrovanie a miesto stimulovania, musí škrtať a šetriť.

Ak sa trhy neupokoja, neostane im však nič iné, len sa obrátiť na eurozónu a ešte viac sa zadlžiť. Úver však Aténam najprv musia schváliť národné parlamenty Francúzska a Írska, čo by sa mohlo podariť, no menej schodná bude cesta cez nemecký parlament, pretože nevôľa Nemcov niesť najväčšie náklady na pomoci Grékom rastie. Tu sa však nočná mora nekončí. Eurospektickí nemeckí ekonómovia chcú pomoc napadnúť na Ústavnom súde a hrozí, že sa začne špekulovať odznova.