Srbsko: Tento krát to myslíme vážne

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

V čase, keď srbské úrady pomaly sťahujú kruh okolo jednej z najhľadanejších osôb obvinených z vojnových zločinov, EÚ pomaly kreslí okolo Srbska kruh izolácie.

Ministri zahraničných vecí nakoniec na bruselskom stretnutí 27. februára tesne nesuspendovali asociačné rozhovory, no dali Srbsku čas „približne do konca marca“ aby „dosiahlo plnú spoluprácu“ s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.

To je menej ako tesný termín pre predanie Mladiča, žiadaný viacerými krajinami EÚ a hlavnou prokurátorkou ICTY Carlou del Ponte. Tí chceli, aby bol za pevný dátum, do ktorého musí byť Mladič v Haagu, inak budú zastavené rokovania, určený 4.-5. apríl, kedy sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní.

Agentúra Reuters pred stretnutím v Bruseli citovala luxemburského ministra zahraničných vecí: „Nebudeme dávať ultimátum, to nie je správny spôsob.“

Mladič je hľadaný ICTY pre obvinenia z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov – rovnako ako politický líder bosnianskych Srbov počas vojny v 1992-1995 Radovan Karadžič.

Na úteku sú aj ďalší štyria menej významní bosnianski Srbi. Tribunál verí, že svoje pôsobenie bude schopný ukončiť do konca tohto desaťročia.


Plné znenie článku nájdete v anglickom jazyku na stránkach Transitions Online.