Stav reforiem na Ukrajine tri roky po Euromajdane

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Pamätník obetí euromajdanu, zdroj: TASR

Vo februári 2014 sa na Ukrajine odohrala revolúcia známa ako Euromajdan, ktorá vytvorila jedinečnú príležitosť pre transformáciu štátu. Zavládla tu nádej, že krajina sa vymaní zo začarovaného kruhu korupcie, vplyvu oligarchov a nezodpovedného vládnutia. Podmienky pre vytvorenie potrebných reforiem boli príhodné nielen vďaka tomu, že obyvatelia veľmi túžili po zmene, ale taktiež preto, že vládnuca koalícia získala ústavnú väčšinu v parlamente.

Ukrajine sa tešila z finančnej pomoci zo zahraničia a proruská opozícia oslabila. Od vypuknutia Euromajdanu však ubehli tri roky a ľudia začínajú byť netrpezliví. Pôvodná päťčlenná vládna koalícia, sa už skladá len z dvoch členov a protireformná strana opätovne posilňuje. Ako to v súčasnosti vyzerá s reformami v kľúčových oblastiach ako sú korupcia, ekonomika, či súdnictvo?

Korupcia

Jednou z priorít vlády bola protikorupčná reforma. Jej výsledky sú však doposiaľ nie príliš presvedčivé. Index korupcie Transparency International za rok 2015 udelil Ukrajine 27 bodov zo 100, čo predstavuje zlepšenie iba o jediný bod. V tejto oblasti možno pozitívne hodnotiť vznik Národného protikorupčného úradu.

Súdnictvo

Čo sa týka reformy systému súdnictva, prezident Petro Porošenko prisľúbil, v septembri 2016 začne s dôkladnou očistou a vylepšením súdnictva. Základným cieľom reformy má byť zaistenie úplnej politickej nezávislosti súdov. Zvýšenie zodpovednosti sudcov a vylúčenie skorumpovaných členov justičného zboru. Predbežné zistenia však žiaľ poukazujú na to, že vláda doposiaľ nie je schopná premeniť tento plán na skutočnosť.

V oblasti politickému systému nedošlo k citeľnému pokroku. Zmena financovania politických strán je v nedohľadne, Ukrajina nejaví takmer žiadne známky de-oligarchizácie politiky a proces decentralizácie v roku 2016 výrazne spomalil.

Ekonomika

Zato v oblasti ekonomiky došlo k významnému posunu. V roku 2015, keď bol bankový systém na pokraji kolapsu, ukrajinská vláda s cieľom stabilizovať ekonomiku predstavila najrozsiahlejšiu ekonomickú reformu v histórii. Aj keď sa Ukrajina musí naďalej sústrediť na celý rad ekonomických neduhov, ako sú rozsiahle daňové úniky, či obrovský dlh národnej banky, v budúcich rokoch sa očakáva mierny ekonomický rast.

Ukazuje sa, že reformné úsilie je bolestivé a vyžaduje si značnú mieru vytrvalosti. Ich celkový úspech podmieňuje spolupráca medzi reformnými silami v krajine a medzinárodnými aktérmi na čele s Úniou. Ktorá by sa nemala báť, klásť si určité podmienky. Keď sa Ukrajine podarí splniť stanovené podmienky, Európska únia musí byť pripravená, dodržať svoje sľuby a záväzky.

 

Celé znenie analýzy v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty