V mene solidarity…

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Politický obrat bolo ešte treba zahmliť rokovaniami v Bruseli a zvaľovaním "viny" na predchádzajúcu vládu, výsledok však našťastie je, že Slovensko odblokuje Európsky finančný stabilizačný nástroj. Nie preto, že by nás "zlý Brusel" pritlačil k múru. Záväzky si treba plniť.

Okrem toho stabilizačný finančný nástroj je racionálnou, a zdá sa, že aj nevyhnutnou súčasťou snáh o posilnenie spoločnej európskej meny. Popri všetkej kritike na jeho adresu s lepšou alternatívou nik neprišiel.

Podmienky, ktoré naša vláda v poslednej chvíli dala, majú budiť zdanie, že sa "len tak ľahko nevzdali". V skutočnosti nie sú nijako mimoriadne zásadné. Európska únia rokuje o zásadnom posilnení Paktu stability a rastu, prvé rozhodnutia padli už na začiatku tohto týždňa.

Euroval bude "poslednou inštanciou" – pôžičku poskytne len vtedy, keď už dotknutá krajina nebude mať inú možnosť refinancovať dlh úvermi z finančného trhu. Nezabezpečí to len kontrola Komisie a Európskej centrálnej banky, ale aj fakt, že podmienky poskytnutia úveru budú veľmi tvrdé, zodpovedajúce podmienkam MMF. O mechanizme riadeného bankrotu najhorších previnilcov proti európskym rozpočtovým pravidlám sa rokuje už od apríla, najmä pod tlakom Nemecka.

No a najdôležitejší na našich "podmienkach" je nenápadný detail – nepodmieňuje sa nimi podpis pod euroval ani schválenie našich záväzkov v rámci garancií členov eurozóny, ale až prípadné použitie nástroja. K čomu, ako všetci dúfajú, nemusí vôbec dôjsť.

Druhým dejstvom ságy bude schvaľovanie národného príspevku ku garanciám a k pôžičke Grécku v Národnej rade. Podpis vlády v oboch prípadoch odobril iba rámcové podmienky, konkrétny finančný záväzok (presnejšie, garancia, že požičiame, ak to bude potrebné) musí byť odobrený parlamentom. Okrem toho je potrebná zmena niektorých zákonov. Okolnosti opäť sľubujú veselé divadlo.

Euroval by mal byť v suchu. Dohoda lídrov štvorkoalície by mala teoreticky zabezpečiť súhlas poslaneckých klubov. Aj keď… Výzva premiérky k Smeru, aby hlasoval za to, čo "jeho" vláda politicky odobrila, môže naznačovať určité pochybnosti. Horšie to bude s pôžičkou Grécku. Tu zatiaľ Radičová & Co. nechce chápať Barrosove slová o dvojcestnej solidarite. Minister financií má predložiť návrh vládneho uznesenia, v ktorom neodporúča vysloviť súhlas so zmluvami.

"Nie" už avizovali SDKÚ, SaS aj Most – Híd. Podmienené áno hovoria len kresťanskí demokrati, pri hlasovaní sa však údajne zdržia. So súhlasom Smeru by aj v tomto prípade nemal byť problém, jeho hlasy však na schválenie nemusia stačiť.

Vznikne však zaujímavá situácia: politika Dzurindovej vlády v rokoch 2002 – 2006 dala Ficovi možnosť tváriť sa ako sociálny demokrat. Vďaka vláde Radičovej z neho možno bude dobrý Európan. Poznámka na koniec: vo štvrtok vláda rozhodla, že na povodňové škody budeme žiadať peniaze od EÚ. V mene solidarity…

Komentár bol uverejnený v denníku Pravda