Veľmi ťažké „nie”…

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Keď americký minister financií hneď na úvod svojej pracovnej cesty v EÚ odmietol eventualitu zvýšenia finančného príspevku USA do pokladnice MMF, ktorá by sa tak mohla väčšou mierou podieľať na potlačení dlhovej krízy v eurozóne, v politických kuloároch vzbudil pochybnosti o miere ochoty a zainteresovanosti Spojených štátov pomôcť Európe v jej „najťažšej hodinke“. Tieto pochybnosti sú však neoprávnené.

Obamova administratíva má nepochybne záujem na čo najrýchlejšom a čo najúspešnejšom vyriešení dlhovej krízy v eurozóne. Európska únia je pre Spojené štáty najvýznamnejším obchodným partnerom – len v uplynulom roku vyviezli USA do EÚ tovar v hodnote takmer 170 miliárd euro. Prípadný ekonomický chaos v Európe by znížil kúpyschopnosť Európanov, čo by viedlo k zníženiu amerického exportu a tým pádom aj k nárastu nezamestnanosti v USA, ktorá je už dnes na rekordných úrovniach. Keďže ekonomika a obzvlášť miera nezamestnanosti sú tu v USA absolútne  primárnymi otázkami v predvolebnom boji, akýkoľvek negatívny trend na trhu práce by mohol mať zásadný vplyv na ne-zvolenie Baracka Obamu do prezidentského úradu na ďalšie funkčné obdobie. Z toho vyplýva, že Obamova administratíva má priam existenčný politický záujem na úspešnom potlačení krízy v eurozóne.

Z toho istého dôvodu však Obamovi oponenti, americkí republikáni, pozorne sledujú každý krok prezidentovej administratívy. Keď napríklad americká centrálna banka FED oznámila, že sa pripojí k iniciatíve, vďaka ktorej si budú môcť spolu s ďalšími piatimi centrálnymi bankami požičiavať vzájomne lacnejšie v časoch núdze, Republikáni rozpútali hotové politické peklo. Kongresmanka za Republikánov Cathy Rodgerosvá burcovala, že „Američania takto platia za niekoľko desaťročí trvajúce utrácanie európskych vlád“, televízia Fox news v polhodinových intervaloch upozorňovala, že USA musia spustiť rotačky a natlačiť doláre aby zachránili Európu, čo si nakoniec odnesie americký daňový poplatník a podobne. V otázke eventuálnej záchrany Španielska a Talianska majú Republikáni tiež jasno. „Som jednoznačne proti účasti MMF v tejto akcii,” tvrdí vplyvný republikánsky senátor Tom Coburn, ktorý to považuje za neriešiteľný problém a plytvanie peniazmi.

Je jasné, že v takejto atmosfére by bol akýkoľvek prísľub ďalšej pomoci ústami amerického ministra financií Timtohyho Geithnera zneužitý nielen vo vnútropolitickom boji, ale aj na podnecovanie protieurópskych nálad v USA. V tomto kontexte treba chápať aj odmietavé Geithnerove stanovisko. Aj Obamova administratíva musí prispôsobiť svoje kroky politickej realite…

Autor je senior editorom World Business Press online vo Washingtone