Pod záštitou UNESCO sa v Bardejove konala medzinárodná konferencia na podporu najmenej rozvinutých regiónov

PROMOTED CONTENT

Podujatie, ktoré organizoval rezort životného prostredia spolu s mestom Bardejov, prilákalo okolo 250 odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj viacerých európskych krajín vrátane Poľska, Izraelu, Ukrajiny, Nemecka, Rumunska, Švédska či Veľkej Británie a ďalších.

Cieľom konferencie bolo ponúknuť priestor na výmenu skúseností medzi relevantnými partnermi a širšiu diskusiu o tom, ako program UNESCO a jeho benefity priblížiť verejnosti, podporiť najlepšie postupy v oblasti cestovného ruchu a prehĺbiť spoluprácu medzi touto organizáciou a regiónom Strednej Európy. Odborníci tak hovorili napríklad o výhodách a príležitostiach, ktoré prináša značka UNESCO s ohľadom na rozvoj najmenej rozvinutých regiónov a zamestnanosti v oblasti turizmu a ochrany prírody.

„Je dôležité zvyšovať povedomie o cestovnom ruchu ako o odvetví, ktoré stimuluje miestny rozvoj. Udržateľná podoba rozvoja cestovného ruchu prispieva nielen k blahobytu občanov, ale zohľadňuje aj vplyv na životné prostredie,“ uviedol štátny tajomník Norbert Kurilla z Ministerstva životného prostredia SR.

Na akcii sa okrem predstaviteľa envirorezortu zúčastnil aj zástupca rezortu dopravy Peter Ďurček, splnomocnenec vlády SR pre podporu menej rozvinutých okresov Anton Marcinčin a Dawid Lasek – štátny tajomník z poľského rezortu športu a cestovného ruchu.

 „Ak sa hovorí o východnom Slovensku, väčšinou spomíname témy ako málo pracovných miest a slabšia infraštruktúra. Veľmi málo sa však hovorí o tom, čo táto oblasť môže ponúknuť,“ dodal štátny tajomník Norbert Kurilla, čím poukázal na to, že väčšina pamiatok zapísaných na zoznamoch UNESCO sa vyskytuje práve v menej rozvinutých regiónoch, kde by podpora cestovného ruchu mohla podnietiť vznik nových pracovných miest.

Slovensko má na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO v súčasnosti dve prírodné lokality. Ide o jaskyne Aggtelekského a Slovenského krasu a  Karpatské bukové pralesy. Na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO figuruje Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia, Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia, Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka a Historické jadro mesta Bardejov.