Čo môžu zmeniť britské voľby? (INFOGRAFIKA)

Predčasné voľby do dolnej snemovne britského parlamentu sa konajú vo štvrtok 8. júna.

Súčasná premiérka ich zvolala 19. apríla v snahe získať v 650-člennom parlamente dvojtretinovú väčšinu, ktorou si chce zaistiť najmä silnú pozíciu pri vyjednávaní o brexite.

Júnové prieskumy verejnej mienky odhadujú víťazstvo Mayovej konzervatívcov na úrovni 40 až 45 percent. Druhí najsilnejší, labouristi strácajú od 1 do 9 percent.

Konzervatívna strana

Theresa Mayová v apríli kalkulovala s nárastom popularity. Prieskumy verejnej mienky ale dnes, po krátkej no intenzívnej kampani, prezrádzajú opak.

Londýnske útoky, ktoré sa odohrali len tri dni po tom, ako mesto znížilo najvyšší stupeň ohrozenia, navyše znovu nastolili otázku, či konzervatívci vyhodnocujú bezpečnostnú situáciu správne.

Čítajte aj: Po londýnskych útokoch navrhuje Mayová silnejšiu reguláciu internetu

Líder labouristov Jeremy Corbyn dokonca premiérku vyzval na odstúpenie pre to, že počet policajtov v Anglicku a Walese klesol za sedem rokov vlády konzervatívcov údajne o vyše 20 tisíc.

Napriek tomu analytici odhadujú, že konzervatívci si udržia pred labouristami náskok v rozmedzí od 20 po optimistických 50 kresiel.

block_0001

Labouristická strana

Labouristi na čele s Jeremym Corbynom sú populárnejší najmä medzi mladými voličmi. Politická rétorika predsedu je médiami porovnávaná s americkým senátorom Berniem Sandersom.

Čítajte aj: Britská politologička: Konzervatívci žijú v ilúzii, labouristi v minulosti

Mobilizácia najmä mladej voličskej základne by mohla výrazne zamiešať karty, no už hlasovanie o brexite ukázalo, že podobný zámer by bol náročný.

Kým až 90 percent oprávnených voličov vo veku nad 65 rokov sa pred rokom zúčastnilo na referende o vystúpení Británie z EÚ, účasť mladých vo veku od 18 do 24 rokov sa pohybovala na úrovni 64 percent.

Navyše, v krajine platí väčšinový volebný systém, ktorý významne ovplyvňuje rozloženie voličskej základne. Mladí, sústredení v univerzitných mestách zaručujú, že v týchto – už aj tak ľavicovo orientovaných regiónoch – sa toho veľa nemení a labouristi si len potvrdia vedúcu pozíciu. Vidiek a menšie mestá s koncentráciou staršieho obyvateľstva ostávajú konzervatívne.

block_2

Liberáli a UKIP

Liberálni demokrati na čele s Timom Farronom, ako aj UKIP, Britská nezávislá strana vedená Paulom Nuttallom, neprekračujú v prieskumoch verejnej mienky zatiaľ úroveň deviatich percent.

Liberáli ako jediní ponúkajú možnosť opravného referenda o vystúpení z Únie, čím si nakláňajú pro-európsky zmýšľajúcu časť populácie.

Euroskeptici zo strany UKIP sa orientujú najmä na tému migrácie. Hoci “strojcovia brexitu” očakávajú aj v súvislosti s úspešným referendom dobrý výsledok, v prieskumoch verejnej mienky a bez výraznej osobnosti – dnes už “len” europoslanca – Nigela Faragea, ich volebné preferencie od apríla klesajú.

block_3

block_4