Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Britská premiéra Theresa Mayová sa niekoľkokrát vyslovila za „tvrdšiu“ verziu brexitu. To znamená, že Spojené kráľovstvo s výstupom z EÚ opustí aj jednotný trh a colnú úniu. Minulý piatok predniesla doposiaľ najdetailnejší príhovor o budúcnosti vzťahov s Bruselom. V ňom odmietla vyberať z modelov, ktoré už sú dnes v ponuke EÚ. Británia podľa nej nepristúpi na dohodu, ktorá bude predpokladať „práva ako má Kanada a povinnosti, aké má Nórsko.“

Namiesto toho sa chce s európskym blokom dohodnúť na „najhlbšej a najširšej možnej dohode, ktorá pokryje viac odvetví a a bude prepracovanejšia ako akákoľvek iná dohoda na svete“.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn je, naopak zástancom o niečo „mäkšieho“ scenára: „Labouristická strana sa bude usilovať o takú konečnú dohodu, ktorá Spojenému kráľovstvu zaistí plný prístup na európske trhy a umožní čerpať výhody plynúce z jednotného trhu a colnej únie,“ uviedol Corbyn.

Rovnako ako Mayová však odmieta kopírovať  jeden z obchodných modelov, ktoré v súčasnosti má európska dvadsaťosmička s tretími krajinami. Požaduje špeciálny vzťah „ušitý na mieru“.

Prvá z dvoch infografík znázorňuje všetky scenáre vzájomných vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktoré po brexite prichádzajú do úvahy.

 

Vízia Európskej komisie

Vyjednávač brexitu za Brusel, Francúz Michel Barnier, však už niekoľkokrát zopakoval, že pokiaľ chcú Briti vystúpiť z jednotného trhu a colnej únie, nemôžu očakávať takú úroveň vzťahov, ako má dvadsaťsedmička s inými európskymi krajinami. Na základe toho, čo všetko Londýn považuje za „červených čiary“ rámca budúcich vzťahov.

Druhá infografika predstavuje schému, ktorú Michel Barnier predstavil lídrom členských krajín na decembrovom summite Európskej rady. S ohľadom na všetky takzvané červené čiary, ktoré Londýn nie je ochotný prekročiť, by pobrexitové usporiadanie vzťahov podľa Barniera mohlo mať podobu len obchodnej dohody po vzore Kanady či Južnej Kórey.