Ak sa s EÚ nedohodneme, Británia nemusí zaplatiť účet za brexit, naznačuje britský minister

Britský minister pre brexit Dominic Raab. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Hoci je rozvodová dohoda podľa hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera hotová na osemdesiat percent, obidve strany čoraz častejšie hovoria o možnosti, že sa nakoniec nedohodnú.

Británia sa musí pripraviť aj na možnosť, že rokovania o novej obchodnej dohode s Európskou úniou skončia neúspechom a krajina opustí Úniu bez dohody, uviedol nový britský minister pre brexit Dominic Raab.

Pokiaľ by sa tento scenár naplnil, Spojené kráľovstvo by podľa neho nemuselo zaplatiť účet za brexit vo výške 39 miliárd libier (44,55 miliardy eur). Podľa agentúry AP to v nedeľu naznačil nový britský minister pre otázky brexitu Dominic Raab.

Záväzky musia plniť obe strany

Raab pre noviny Sunday Telegraph uviedol, že musí existovať „podmienenosť“ medzi Britániou platiacou za brexit a jej schopnosťou vytvoriť nový vzťah s EÚ.

„Nemôžete mať jednu stranu plniacu svoju časť dohody a druhú stranu, ktorá tak nerobí, alebo to robí pomaly, alebo zlyháva v plnení záväzkov,“ uviedol Raab.

Podľa plánu britskej vlády, prijatého na nedávnom zasadnutí vo vidieckom sídle Chequers, má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Brexit bez dohody spôsobí Únii straty vo výške 1,5 percenta HDP, tvrdí MMF

Škody na britskej strane budú podľa štúdie Medzinárodného menového fondu ešte výraznejšie.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Dominic Raab len pred dvoma týždňami nahradil Davida Davisa, ktorý rezignoval na protest proti „mäkkému“ plánu premiérky Theresy Mayovej na brexit, pripomína AP.

Prípravy na najhoršie

Minister pre brexit napriek tomu stále verí, že sa obidve strany nakoniec dohodnú.

Pre prípad, že by sa tak nestalo, už prebiehajú plány na zabezpečenie, aby Británia bola v každom aspekte pripravená aj na túto možnosť. Briti sa však podľa neho zatiaľ nemusia obávať prípadného tvrdého brexitu, teda odchodu Británie z EÚ bez dohody.

„Každá zodpovedná vláda musí zabezpečiť, aby sme mali pripravený plán pre prípad, že sa nedosiahne dohoda,“ povedal pre BBC Raab, „Chceme najlepšiu možnú dohodu,“ dodal.

Takisto jeho náprotivok v rokovaniach o brexite za EÚ Michel Barnier v piatok hovoril o tom, že aj Únia musí byť pripravená na všetky scenáre spojené s odchodom Spojeného kráľovstva z Únie. Vrátane možnosti, že sa nijakú dohodu s britskou stranou nepodarí uzavrieť.

Brusel vyzýva členské štáty k príprave na brexit bez dohody „s veľmi reálnymi dôsledkami“

Mnohé body v zmluve o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ stále nie sú doriešené. Európska komisia preto odkazuje štátom, aby sa začali pripravovať na najhorší možný scenár. 

Ako upresnil, z dohody o riadenom odchode Británie z EÚ je hotových 80 percent.

Pre dosiahnutie politickej dohody treba doriešiť aj také otázky, ako je budúci štatút britských vojenských základní na Cypre či situácie týkajúcej sa Gibraltáru, britskej enklávy na území Španielska.

„Každá z týchto otázok je dôležitá a musíme dosiahnuť dohodu o každej z nich, a to ešte predtým, než prijmeme celkovú dohodu o vystúpení,“ povedal Barnier pred novinármi.

Brexit rozdeľuje Britániu rovnako ako konzervatívnu stranu premiérky Theresy Mayovej, ktorej jedna časť chce jasný rozchod s Úniou a druhá zachovanie blízkych väzieb. Prieskum zverejnený v sobotu 21. júla ukázal, že počet voličov, ktorí odmietajú Mayovej návrh brexitu (43 percent), je výrazne vyšší než tých, ktorí ho podporujú (12 percent).