Barnier je presvedčený, že dohoda so Spojeným kráľovstvom po brexite bude

Michel Barnier na návšteve Downing Street. [EPA-EFE/Will Oliver]

Európsky vyjednávač pre brexit Michel Barnier vyjadril po stretnutí s predstaviteľmi členských štátov EÚ dôveru v novú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Podľa neho by však aj prípadný úspech priniesol omnoho menej ambiciózny výsledok, ako sa pôvodne očakávalo.

Barnierove komentáre po poslednom kole rokovaní medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sú v rozpore s jeho verejným negatívnym hodnotením, že rigidné postoje Londýna v oblasti rybolovu a „spravodlivých podmienok“ o spravodlivej hospodárskej súťaži vyústili do situácie, v ktorej je dohoda zatiaľ nepravdepodobná.

Viac ako štyri roky po tom, ako Briti hlasovali v referende o odchode z EÚ a po ťažkých rozhovoroch o „rozvode“, obe strany stále rokujú o podobe širokých väzieb od roku 2021. Musia sa dohodnúť na širokom spektre odvetví, od obchodu až po bezpečnosť.

Brexit počas korony. Rokovania sú pomalé a napäté

Po júni by malo byť jasnejšie, či je dohoda medzi Úniou a Britániou do konca roka realistická. Pre Úniu sú hlavnými prioritami zachovanie európskeho režimu pre rybolov, sociálne a environmentálne štandardy a pri pravidlách o štátnej pomoci.

Hoci Veľká Británia …

Dve kľúčové prekážky v dohode spočívajú v prístupe k britským rybárskym vodám a požiadavke EÚ, aby bola Británia úzko prepojená s Úniou, najmä s environmentálnymi normami bloku. Chce tým zabezpečiť, aby Briti neohrozovali jednotný trh EÚ nekvalitným tovarom.

Únia tvrdí, že dohodu je potrebné uzavrieť do októbra, aby bolo do konca roka dostatok času na jej ratifikáciu. Obe strany však varovali, že rozhovory sa môžu aj zastaviť.

„Som presvedčený, že vyvážená a udržateľná dohoda je stále možná, aj keď bude menej ambiciózna,“ uviedol Barnier na stretnutí a povedal tiež, že sa zdá, že Londýn má väčší záujem o dohodu „nízkej kvality“.

Barnier: Ak si Británia nebude plniť záväzky, obchodná dohoda nebude

Ak Británia nebude plniť znenie dohody o brexite, ktorú uzavrela vlani na jeseň s EÚ, a ktorá má byť východiskovým bodom pre budúce vzťahy, k dohode nedôjde, varoval hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier.

Uviedol, že jeho nedávne stretnutie s Borisom Johnsonom v ňom zanechalo pocit, že britský premiér dohodu chce, napriek tomu, že trvá na tom, že Londýn je pripravený aj na možnosť, že žiadna dohoda nebude.

Podľa diplomatických zdrojov boli Barnierove pripomienky kritizované Írskom a Holandskom.

Veľvyslanci týchto dvoch krajín, ktoré pravdepodobne pri akejkoľvek zmene obchodných pravidiel po 31. decembri postihnú najväčšie škody, uviedli, že sú naďalej presvedčení, že dohoda bude.

„Plávanie cez kanál“

Holandský vyslanec pripustil, že dohoda by podľa zdrojov mohla „naraziť na (anglický) kanál“.

Všetci vyslanci však vyzvali na pokoj a jednotu, pričom uviedli, že táto stratégia už v minulosti pomohla zmenšiť medzery v spôsobe riešenia budúcich sporov, čo je prvok, ktorý sa pravidelne spomína ako kameň úrazu.

Briti, ktorí chcú po brexite ostať na Slovensku, môžu využiť bezplatnú pomoc

Úrad Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku začal vo štvrtok poskytovať občanom Veľkej Británie bezplatnú pomoc pri zmenách v registrácii pobytu na území republiky, ktorú budú musieť absolvovať po vystúpení Británie z EÚ. 

Barnier označil za najväčší problém „rovnaké podmienky“ a uviedol napríklad spoluprácu v oblasti energetiky a dopravy, ako aj pravidlá označovania pôvodu výrobkov.

Zdroje takisto uviedli, že Litva a Maďarsko sa obávajú, že príliš tvrdý postoj k rybolovu by mohol znížiť pravdepodobnosť uzavretia dohody. Francúzsko, pre ktoré je rybolov hospodársky a politicky citlivá oblasť, podľa nich označil tieto komentáre za „neprijateľné“. Francúzska diplomacia v Bruseli uviedla, že apeluje na solidaritu vo všetkých oblastiach rozhovorov.

K verejným pripomienkam podľa eurokomisie Barniera nemá čo dodať. Aj diplomacie zmienených štátov informovali, že dôverné rozhovory komentovať nebudú.