Barnier poprel existenciu dohody o finančných slúžbách s Britániou

Hlavný zástupca EÚ v brexitových rokovaniach Michel Barnier. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Finančný sektor tvorí až 12 percent HDP Veľkej Británie. Z obáv o obmedzenie prístupu na európske trhy po brexite už niektoré britské banky začali so sťahovaním časti svojich aktivít z Londýna do ostatných metropol EÚ.

Britský denník The Times vo štvrtok priniesol informáciu, že premiérka Theresa Mayová uzavrela predbežnú dohodu s Európskou úniou (EÚ), ktorá umožní britským firmám poskytujúcim finančné služby, aby mali aj po brexite naďalej prístup na európske trhy.

Denník s odvolaním sa na vládne zdroje tvrdil, že britskí a európski vyjednávači dosiahli predbežnú dohodu týkajúcu sa všetkých aspektov budúceho partnerstva v oblasti služieb, rovnako ako výmeny dát. Dohoda zabezpečí britským firmám prístup na európske trhy, pokiaľ bude britská finančná regulácia vo všeobecnosti v súlade s EÚ.

Hovorkyňa Európskej komisie ale pre bruselský portál Politico uviedla, že správa britských novín „nie je podložená“. Závery týkajúce sa budúcich vzťahov sú podľa nej predbežné, nakoľko nie je stále známe, ako bude oficiálne vyzerať vystúpenie Spojeného kráľovstva.

„Rokovania stále pokračujú, pričom postupnosť krokov je jasne daná. Budúce vzťahy budú témou diskusií až po dosiahnutí konečnej dohody o vystúpení,“ cituje Politico odpoveď hovorkyne európskej exekutívy.

Brexit: Summit EÚ nepriniesol nič nové, riziko tvrdého brexitu rastie

Britská vláda je podľa premiérky Theresy Mayovej otvorená možnosti predĺženia prechodného obdobia do konca roku 2021. Tento krok však zároveň zvyšuje riziko odmietnutia prípadnej dohody britským parlamentom. 

Mnohí bankári a politici po tom, čo Briti v referende v júni 2016 podporili brexit, predpovedali, že odchod z EÚ spôsobí masový presun pracovných miest a firiem a výrazne oslabí postavenie Londýna ako globálneho finančného centra. Globálne banky, ktoré pôsobia v Británii, už presunuli niektorých zamestnancov a zreorganizovali niektoré operácie. Británia by mala vystúpiť z EÚ 29. marca 2019.

Libra v reakcii na správu The Times posilnila o 0,9 percenta na 1,2881 USD/GBP. Britské ministerstvo pre odchod z EÚ správu bezprostredne nekomentovalo.

Barnier: Zverejnené správy sú zavádzajúce

Brusel je podľa správy The Times pripravený uznať britské regulácie za „ekvivalentné“ tým európskym a britské finančné spoločnosti  tak budú môcť po brexite v Európe fungovať bez zmeny.

Predstavitelia EÚ už predtým uviedli, že pre Britániu je zrejme najlepšou šancou systém prístupu na finančný trh Únie známy ako „ekvivalencia“, v rámci ktorého EÚ umožňuje prístup zahraničným bankám a poisťovniam, ak ich domáca regulácia je blízka úniovej.

„Ekvivalencia“ mala zatiaľ len obmedzené použitie, keďže podľa existujúcich pravidiel prístup na trh je možné jednostranne vypovedať len s jednomesačným upozornením.

Podľa novej dohody bude tento systém rozšírený a bude spadať pod širšiu obchodnú zmluvu, čo umožní EÚ a Británii meniť alebo prijímať nové regulácie po predchádzajúcej vzájomnej konzultácii, uviedol denník.

Paríž varuje pred tvrdým brexitom, zároveň láka finančných gigantov

Ak Spojené kráľovstvo odíde z Európskej únie bez dohody, bude to mať strašné dôsledky, povedal francúzsky premiér. Francúzsky prezident sa však krajinu snaží urobiť atraktívnejšou pre investorov.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier ale zverejnené informácie vo štvrtok na Twitteri poprel. „Dnešné novinové články o brexite sú zavádzajúce. Pripomienka: EÚ môže autonómne zaručiť alebo odoprieť ekvivalenciu v oblasti niektorých finančných služieb. Tak ako s ostatnými tretími krajinami, EÚ je pripravená viesť úzky dialóg o regulačných opatreniach so Spojeným kráľovstvom, pričom ale musí byť zachovaná autonómia na obidvoch stranách,“ dodal Francúz.