Brexit bez dohody je dnes pravdepodobnejší, tvrdí britský minister

Britský minister obchodu Liam Fox. [EPA-EFE/ANDY RAIN]

Neústupnosť Európskej únie tlačí Britániu k tvrdému brexitu. Povedal to v rozhovore pre nedeľník The Sunday Times britský minister obchodu Liam Fox.

Británii zostáva do odchodu z Európskej únie menej než osem mesiacov. Londýn a Brusel pritom zatiaľ stále nedosiahli dohodu o vzájomných vzťahoch po odchode ostrovnej krajiny z EÚ a britská vláda v stále väčšej miere počíta s tým, že k žiadnej dohode nepríde.

Podľa Liama Foxa, ktorý v kabinete Theresy Mayovej zastáva post ministra pre obchodné záležitosti, je tento scnár v súčasnosti dokonca pravdepodobnejší.

Brexit: EÚ akceptuje aj „predstieranú“ dohodu

Podľa Financial Times je EÚ pripravená akceptovať aj vágnu deklaráciu o budúcich vzťahoch – len aby Británia neodchádzala bez akejkoľvek dohody.

„Myslím si, že neústupnosť Európskej komisie nás tlačí do odchodu bez dohody,“ povedal Fox pre The Sunday Times. V tejto súvislosti uviedol, že riziko odchodu Británie z EÚ bez dohody sa zvýšilo na 60 percent a dodal, že „teraz je na Európskej únii, či chce uprednostňovať ideologickú čistotu pred reálnou ekonomikou“.

Londýn v ostatných mesiacoch zvyšuje tlak na Brusel, aby poľavil z niektorých svojich doterajších postojov. Čoraz častejšie pripomínanie možnosti vystúpenia bez dohody Londýn v rokovaniach využíva ako taktický manéver. To podľa Foxa „každým dňom posilňuje rokovaciu pozíciu Británie a preto by sme to nemali nijako podkopávať“.

„Dôležité podľa mňa je, že scenár brexitu bez dohody vnímajú v EÚ ako reálny,“ uviedol Fox. „Ak to vyvoláva takú veľkú neistotu v Británii, predstavte si, čo to spôsobuje v Bruseli,“ dodal britský minister.

Brexit môže viesť k zjednoteniu Írska

Ak nastane tvrdý brexit, Severné Írsko by malo hlasovať o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, alebo zjednotení s Írskom, myslí si šéfka strany Sinn Fein. Podobné úvahy pripúšťa aj bývalý líder unionistov.

Zástupcovia EÚ ale tvrdia, že Británia nedokázala predložiť realistické návrhy o budúcich vzťahoch. Podľa nich si Londýn chce ponechať niektoré výhody spojené s členstvom v Európskej únii, ako je napríklad voľný obchod, zatiaľ čo zároveň odmieta akceptovať pravidlá platné v bloku, ktorých súčasťou je napríklad voľný pohyb osôb.

Drvivá väčšina britských firiem sa tvrdého brexitu, teda odchodu Británie bez dohody, obáva. Podľa nich takýto vývoj spôsobí Británii obrovské škody, pričom problémom neunikne prakticky žiadny sektor, od leteckej dopravy až po dodávky liekov.