Brexit bez dohody nebol nikdy pravdepodobnejší, varuje Tusk

Predseda Európskej rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/IAN LANGSDON/POOL MAXPPP OUT]

Rokovania o britskom vystúpení stále brzdí otázka írskej hranice. Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej ej ale konečná dohoda ešte stále možná. Svoj postoj priblíži predsedom vlád členských štátov na stredajšom summite Európskej rady.

Predsedovia vlád členských štátov EÚ sa v stredu opäť stretávajú v Bruseli na summite Európskej rady. Hlavnou témou prvého dňa bude stav rokovaní o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v tradičnom pozývacom liste pre hlavy vlád píše, že od septembrového summitu v Rakúsku nenastal v rozhovoroch o brexite takmer žiadny pokrok. EÚ preto musí pristúpiť zodpovedne k prípravám na možnosť, že rokovania medzi vyjednávačmi z obidvoch strán Lamanšského prieplavu úplne stroskotajú.

Podľa vlastných slov požiadal britskú premiérku Theresu Mayovú, aby na vrcholnej schôdzke predložila hodnotenie rokovaní o odchode jej krajiny z Únie z pohľadu britského vládneho kabinetu. O stave vzájomných rozhovorov bude predsedov vlád EÚ informovať aj vyjednávač EÚ Michel Barnier.

Brexit: O spustení pohotovostného plánu musia rozhodnúť členské štáty

Členské štáty by mali zintenzívniť prípravu opatrení na zmiernenie dôsledkov tvrdého brexitu. Ich príliš skoré spustenie by ale bolo nepriamym priznaním, že rokovania definitívne stroskotali. 

Na základe ich hodnotení lídri v stredu rozhodnú, či sa v novembri bude konať špeciálny summit venovaný výhradne brexitu. Špeciálna Európska rada by sa mala zasadať len v prípade, že v predošlých dňoch došlo k prielomu v zásadných otázkach, ktoré doposiaľ brzdili finálnu dohodu o britskom vystúpení. Tá mala byť podľa pôvodných plánov hotová už v týchto dňoch.

Dosiahnutie dohody o brexite sa ukázalo komplikovanejšou úlohou, ako mnohí predpokladali, konštatoval bývalý poľský premiér v službách Únie a naznačil, že brexit bez dohody nebol nikdy tak pravdepodobný ako v súčasnosti. Napriek tomu ale podľa Tuska treba veriť v dosiahnutie riešenia, nakoľko obidve strany majú záujem pokračovať v rozhovoroch.

Pripomenul však, že rovnako ako Spojené kráľovstvo, aj EÚ musí veľmi zodpovedne pristupovať k scenáru britského vystúpenia bez dohody. Európska komisia bude preto predsedov vlád informovať o pokroku v prípravách opatrení, ktoré majú zmierniť dopady tvrdého brexitu.

„Fakt, že sa pripravujeme na takýto scenár, nás v žiadnom prípade nemôže odradiť od toho, aby sme neurobili všetko, čo je v našich silách, v záujme dosiahnutia najlepšej dohody. Všetko sa javí nemožné dovtedy, kým sa to nestane, preto to nevzdávajme,“ zdôraznil Tusk.

Ako sa vyhnúť írskej hranici?

Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej je dohoda medzi Londýnom a Bruselom stále „dosiahnuteľná“, a to aj napriek mŕtvemu bodu, v ktorom sa ocitla pre otázku hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Nemôžeme dovoliť, aby nás tento spor obral o vyhliadku dobrej dohody a ponechal nás bez dohody, čo je výsledok, aký si nikto neželá,” povedala Mayová podľa agentúry Reuters poslancom britského parlamentu. Podľa premiérky nie sú Británia a EÚ pri rokovaniach od seba také vzdialené, pričom „obrys dohody“ je jasný už vo väčšine oblastí, rozpor však pretrváva v otázke írskej hranice.

Obidve strany trvajú na tom, že nesmie vzniknúť režim tzv. tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Názory, ako  Brusel si predstavuje možnosť zotrvania Severného Írska v colnej únii s EÚ. Podľa Londýnu tým ale prakticky vznikne hranica, ktorá oddelí Severné Írsko od zvyšku Spojeného kráľovstva, čím sa naruší ústavná a územná integrita krajiny.

Proti takémuto riešeniu sú aj Unionisti (Demokratická unionistocká strana), ktorí konzervatívnej vláde pri dôležitých hlasovaniach v dolnej komore zaisťujú väčšinu.

Záložné riešenie, ktoré predkladá britský vládny kabinet, by sa naproti tomu malo týkať celého územia Spojeného kráľovstva. Išlo by o dočasné colné partnerstvo Británie s EÚ, ktoré by bolo v platnosti do decembra 2021, teda ešte rok po skončení prechodného obdobia. Hlavný vyjednávač EÚ v otázke brexitu Michel Barnier ale tento návrh už niekoľkokrát odmietol.

O írskej hranici francúzsky politik diskutoval s britským ministrom pre brexit Dominicom Raabom aj počas ich neplánovaného víkendového stretnutia. O výsledkoch týchto rokovaní bude Barnier v stredu informovať európskych lídrov. Ako však vopred avizoval na sociálnej sieti Twitter, otázka írskej hranice ostáva aj po víkende „stále otvorená“.