Brexit: Británia odmietla podmienky vystúpenia, EÚ nemieni dohodu otvárať

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 15. januára 2019 po hlasovaní o brexite. [TASR / AP / Mark Duffy]

Historická porážka britskej vlády v parlamente znamená, že neistota o podobe brexitu aj 72 dní pred termínom pretrváva.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu neschválili v utorok predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie. Za schválenie dohody o odchode Británie z EÚ hlasovalo 202 poslancov, 432 bolo proti. Ide o najväčšiu rebéliu parlamentu proti vláde v moderných britských dejinách. Proti brexitovej dohode hlasovalo v utorok 118 členov vládnucich konzervatívcov. V radoch opozičných labouristrov dohodu podporili traja poslanci.

Vyslovenie nedôvery

Premiérka Mayová dohodu opäť obhajovala s tým, že ide o jediné možné riešenie a naplnenie výsledkov referenda o brexite z júna 2016, keď za odchod Británie z EÚ hlasovalo 51,9 zúčastnených voličov.

„Snemovňa prehovorila a vláda bude počúvať. Je jasné, že Snemovňa túto dohodu nepodporuje, avšak jej hlasovanie nevypovedá nič o tom, čo podporuje. Nič o tom, alebo či vôbec má v úmysle naplniť rozhodnutie, ktoré v súvislosti s odchodom z EÚ urobili v referende britskí voliči,“ povedala bezprostredne po hlasovaní britská premiérka.

„Počúvajte britský národ, ktorý si želá, aby sa táto záležitosť vyriešila,“ dodala Mayová.

Na záver rozpravy líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovenie nedôvery vláde s tým, že Mayová za celé dva roky vládnutia pracovala len v prospech svojej Konzervatívnej strany.

Mayová Corbynovi pripomenula, že ani predčasné voľby by parlamentnú aritmetiku nemuseli vyriešiť a budú len stratou času. Schválenie dohody podľa nej nebolo záväzkom voči EÚ, ale voči občanom Británie, keďže vláda a parlament dali v roku 2016 občanom možnosť hlasovať v referende s tým, že budú rešpektovať ich vôľu.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde by sa malo konať v stredu o 19.00 h miestneho času (20.00 h SEČ).

Prvé reakcie z EÚ

K hlasovaniu britského parlamentu sa po jeho skončení vyjadril na Twitteri aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý naznačil, že vzhľadom na výsledok hlasovania je možné, že Británia Úniu vôbec neopustí.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prijal hlasovanie britského parlamentu s poľutovaním a konštatoval, že riziko tvrdého brexitu sa zvýšilo. „Vyzývam Britániu, aby čo najrýchlejšie objasnila svoje zámery. Čas už skoro vypršal,“ napísal Juncker na Twitteri.

„Zmluva o vystúpení je spravodlivým kompromisom a najlepším možným riešením. Znižuje škody spôsobené brexitom pre občanov a podniky v celej Európe. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť riadený odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie,“ uviedol Juncker v správe pre médiá.

Ocenil úsilie hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, ktorý podľa jeho slov „investoval značný čas a úsilie“ pre vyjednanie dohody o brexite a dodal, že počas procesu rokovaní európska strana „ukázala kreativitu a flexibilitu“. Pripomenul tiež, že vo finálnej fáze spolu s Tuskom ponúkli britskej premiérke dodatočné vysvetlenia a záruky.

Juncker spresnil, že neúspech dohody o riadenom brexite v britskom parlamente prinúti 27 ostatných členských krajín a ním vedenú eurokomisiu, aby pokračovali vo svojej práci v „núdzovom režime“ a pomohli zabezpečiť plnú pripravenosť EÚ pre prípad tvrdého brexitu.

Írsko sa pripravuje na tvrdý brexit, Madrid a Paríž odmieta otváranie dohody

Írska vláda v utorok oznámila, že zintenzívni svoje prípravy na brexit bez dohody po tom, ako drvivá väčšina poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu vyslovila nesúhlas s dohodou o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom dosiahla vláda britskej premiérky Theresy Mayovej.

„Bohužiaľ, výsledok hlasovania z dnešného večera zvyšuje riziko neriadeného brexitu. Z tohto dôvodu bude vláda naďalej zintenzívňovať prípravy na takýto výsledok,“ uviedol Dublin vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron spochybnil možnosť znovuotvorenia rokovaní o dohode upravujúcej podmienky odchodu Británie z Európskej únie. Nové rokovania s Londýnom odmietla aj španielska vláda, informovala agentúra AP.

„Naozaj v toto (znovuotvorenie rokovaní) neverím, pretože my už sme zašli tak ďaleko, ako sme len mohli,“ vyhlásil Macron v utorok neskoro večer počas návštevy Normandie.

Britskí predstavitelia musia podľa neho musia teraz sami nájsť spôsob, ako Spojené kráľovstvo 29. marca opustí EÚ bez dohody. V tomto úsilí im francúzsky prezident zaželal „veľa šťastia“.

Macron v tejto súvislosti predpovedal, že Británia požiada Úniu o poskytnutie väčšieho množstva času.

Vláda španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v reakcii na hlasovanie britských poslancov odmietla opätovné otvorenie rokovaní s Londýnom, podľa nej by išlo o nebezpečný krok.

Zamietnutú dohodu označil Madrid za „najlepšiu možnú“ a za najvýhodnejšiu pre obe strany. Zdôraznil pritom, že Španielsko sa pripravuje na zvládnutie dôsledkov prípadného neriadeného brexitu.

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) prijal výsledok hlasovania britského parlamentu o Dohode o odchode Británie z Európskej únie (EÚ) s poľutovaním. Treba sa podľa neho pripraviť aj na scenár vystúpenia Británie z EÚ bez dohody.

Napísal to na sociálnej sieti. „Musíme počkať na ďalšie kroky britskej vlády. Slovensko je pripravené do 29. marca 2019 hľadať riešenia, ktoré zaistia čo najmenšie negatívne dopady brexitu, najmä pre občanov a podnikateľov. Zároveň sa musíme pripraviť aj na scenár vystúpenia Británie z EÚ bez dohody,“ uviedol Pellegrini.