Brexit: Britská vláda tvrdí, že už má plán

philip hammond

Britský minister financií Philip Hammond. FOTO: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Veľká Británia potrebuje prechodné obdobie, aby sa zmiernili dôsledky jej vystúpenia z Európskej únie. Takáto fáza však nemôže byť využitá na zvrátenie brexitu, uviedli v nedeľu dvaja vysokopostavení členovia britskej vlády.

Britská vláda tiež avizovala, že od tohto týždňa sa chystá publikovať sériu dokumentov týkajúcu sa stratégie brexitu.

Dve frakcie našli zhodu

„Domnievame sa, že časovo obmedzené prechodné obdobie bude dôležité na to, aby sme presadili naše národné záujmy a dali podnikom väčšiu istotu,“ napísali minister financií Philip Hammond a minister obchodu Liam Fox v spoločnom článku pre dnešné vydanie novín Sunday Telegraph.

„Ale nemôže byť časovo neobmedzené; nemôžu to byť zadné dvierka pre zotrvanie v EÚ,“ varovali ministri.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/pracoval-pre-ministra-pre-brexit-teraz-zaklada-proeuropsku-stranu/

Fox patrí k britským ministrom najviac podporujúcim brexit, pokým Hammond zastáva otvorene proeurópske postoje. Ich spoločné stanovisko tak predstavuje dôležitú zhodu medzi dvoma protichodnými frakciami v kabinete premiérky Theresy Mayovej, píše agentúra Reuters.

Miliband chce druhé referendum

Bývalý britský minister zahraničných vecí David Miliband sa medzitým pridal k výzvam na to, aby voliči dostali možnosť vyjadriť sa k odchodu z EÚ v druhom referende.

Má sa tak stať po tom, ako budú známe konečné podmienky brexitu.

Miliband, ktorý bol šéfom diplomacie za vlády dnes opozičných labouristov v rokoch 2007-10 a aj po odchode z politiky je považovaný za vplyvného centristu, v príspevku pre noviny Observer označil brexit za „bezpríkladný čin ekonomického sebapoškodzovania“.

Zverejnia stratégiu brexitu

V nedeľu 13. augusta agentúra DPA informala, že vláda sa od tohto týždňa chystá publikovať sériu dokumentov týkajúcu sa stratégie brexitu.

K tomuto kroku pristúpi krátko pred začatím tretieho kola rozhovorov medzi Londýnom a Bruselom týkajúcim sa vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ). Rokovania sú naplánované na 28. augusta.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britski-sudcovia-si-lamu-hlavu-co-s-rozsudkami-sudneho-dvora-eu/

Britský minister pre brexit David Davis vyhlásil, že dokumenty budú predstavovať „významný krok vpred“ smerom k naplneniu výsledkov minuloročného referenda, keď si obyvatelia Spojeného kráľovstva zvolili opustiť Úniu.

Citlivá írska otázka

Jeden z dokumentov sa zameria na budúce hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Dôvodom na obavy v Dubline, že návrat k „tvrdým“ hraniciam by mohol viesť k hospodárskym stratám a k pozastaveniu mierového procesu v Severnom Írsku.

Profesorka politológie z Liverpoolskej univerzity Eriky Harrisovej kritizovala britskú vládu za to, že stanovisku, ktoré je podmienkou rokovania s EÚ, nevenuje britská vláda dostatočnú pozornosť.

„Stormont, parlament v Severnom Írsku, nefunguje, spolupráca medzi hlavnými stranami tam skolabovala,“ konštatovala pre TASR. Zároveň dodala, že situácia sa zhoršila po júnových voľbách, keď menšinová vláda britskej konzervatívnej premiérky Mayovej podpísala dohodu o spolupráci so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

Ďalší balík v októbri

Ostatné dokumenty k stratégii brexitu sa budú zaoberať dostupnosťou tovaru pre EÚ a Britániu a taktiež podmienkami prístupu k úradným dokumentom po tom, čo Londýn Úniu opustí.

Ďalší balík dokumentov ohľadom stratégie brexitu by mal vyjsť pred stretnutím Európskej rady v októbri. Od lídrov EÚ sa očakáva, že rozhodnú, či sa v rámci rokovaní o brexite dosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo pokračovať v rozhovoroch o budúcnosti vzťahov medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom.

Rokovania o brexite medzi Londýnom a Bruselom, ktoré začali koncom júna, zatiaľ nepriniesli žiadne konkrétne výsledky. EÚ preto vyzvala Britániu aby do konca augusta predstavila svoju jasnú pozíciu v kľúčových otázkach brexitu.

Brexit v nemeckom slovníku

V auguste sa vývoj v otázke brexitu sa dočasne zastavil. Mnoho predstaviteľov Bruselu a Londýna je na dovolenke.

Nedovolenkujú však vydavatelia nemeckého výkladového slovníka Duden – tí v pondelok 7. augusta oznámili, že slovo brexit pridali do najnovšieho vydania tohto diela.

Brexit sa dostal do slovníka spolu s ďalšími výrazmi odrážajúcimi politický vývoj. Jedným z nich je nemecké slovo „postfaktisch“, ktoré znamená „postfaktuálny“. Poukazuje na politickú kultúru, keď v debate nie je dôležitá pravda a fakty, ale vplývanie na emócie ľudí či verejnosti.