Brexit: Demonštranti žiadali druhé hlasovanie, Škótsko rozbieha kampaň k nezávislosti

brexit škótsko

Záber z júlových demonštrácií v Glasgowe. FOTO-TASR/AP (Jane Barlow)

Tisíce ľudí vyšli v sobotu 3. septembra do ulíc Londýna a ďalších britských miest s požiadavkou usporiadania druhého referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únií. Informovala o tom agentúra DPA.

Účastníci londýnskeho “Pochodu za Európu” začali svoju akciu v Hyde Parku a zavŕšili ju pred budovou britského parlamentu, ktorý by mal v pondelok diskutovať o možnom vypísaní druhého referenda o brexite.

Vláda druhé referendum vylúčila

S touto požiadavkou prišli organizátori petície, ktorí za týmto účelom zhromaždili viac ako štyri milióny podpisov. Organizátori petície argumentujú, že referendum by malo považované za platné len v prípade, ak by za brexit hlasovalo minimálne 60 percent voličov, a to pri 75-percentnej účasti.

Na plebiscite z 23. júna sa zúčastnilo 72 percent voličov, z ktorých 52 percent sa vyslovilo za odchod krajiny z EÚ.

Britská vláda však možnosť konania druhého plebiscitu dôrazne vylúčila a prisľúbila začatie rokovaní o brexite.

Ohrozené záujmy Škótska

Pochod za Európu sa v sobotu konal aj v škótskom Edinburghu.

Len deň pred tým, v piatok 2. septembra, škótska premiérka Nicola Sturgeonová odštartovala konzultácie o novom referende o nezávislosti tejto časti Spojeného kráľovstva. Situácia v Británii sa podľa nej zásadne zmenila v dôsledku júnového referenda o brexite, informovala agentúra AP.

“Záujmy Škótska sú ohrozené,” povedala dnes Sturgeonová v rámci prejavu v meste Stirling. Ide o symbolické miesto, kde William Wallace, hrdina a symbol škótskej nezávislosti, vyhral historickú bitku proti Angličanom v roku 1297.

Sturgeonová nechce stáť bokom

Premiérka argumentuje tým, že brexit bude znamenať odchod Škótska z EÚ proti jeho vôli, a to nielen zo samotnej únie ale aj z jednotného európskeho trhu. “Nie som pripravená stáť bokom a bez boja sledovať, čo sa bude diať,” uviedla Sturgeonová, ktorú citovala televízia RTBF. Dodala, že bude hľadať spôsoby, ako čo najlepšie zaistiť miesto Škótska v Európe.

V tejto súvislosti oznámila začatie rozsiahlych konzultácií so škótskou verejnosťou, ktoré potrvajú až do konca novembra. Kampaň by mala osloviť až dva milióny ľudí v krajine, kde žije okolo 5,3 milióna obyvateľov.

Okrem organizovania verejných zhromaždení, ktoré prebehnú za týmto účelom na rôznych miestach, budú Škóti vyzvaní, aby vyplnili internetový dotazník. V ňom bude najdôležitejšou je otázka, či sú ochotní podporiť organizáciu nového referenda o nezávislosti.

Mayová bude najskôr riešiť Škótsko

V plebiscite z 23. júna 52 percent Britov hlasovalo v prospech brexitu, odchodu krajiny z EÚ. V samotnom Škótsku však bola situácia iná: až 62 percent voličov sa vyslovilo za pokračovanie členstva v únii. Aj preto šéfka škótskej vlády opakovane upozorňuje na možnosť nového referenda o nezávislosti Škótska. V prvom ľudovom hlasovaní zo septembra 2014 Škóti podporili zotrvanie v Británii.

Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že nepožiada Brusel o oficiálne rokovania o odchode z EÚ, kým sa jej okrem iného nepodarí vyriešiť otázku vzťahov so Škótskom.

Zatiaľ nie je jasné, kedy britská vláda spustí proces brexitu, ktorý sa oficiálne začína aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy. Nie je však pravdepodobné, že by sa tak stalo ešte tento rok.

Britániu čakajú ťažké časy

Britská ekonomika utrpí škody v dôsledku rozhodnutia opustiť Európsku úniu napriek tomu, že najnovšie ekonomické údaje naznačujú, že dopad by nemusel byť až taký tvrdý ako niektorí predpovedali, povedala dnes britská premiérka Theresa Mayová.

Podľa agentúry Reuters Mayová novinárom pred summitom G20 v čínskom Chang-čou povedala, že “krajinu čakajú ťažké časy”.

Júnové rozhodnutie opustiť EÚ šokovalo finančné trhy, ktoré predpovedali Británii recesiu po tom, ako nastúpi roky trvajúci proces odtrhnutia sa od svojho najväčšieho obchodného partnera.

Čísla vysielajú odlišné odkazy

Libra posilnila vo štvrtok po tom ako lepšie ako očakávané výsledky prieskumu výrobcov ponúkli zatiaľ najlepší signál, že britskej ekonomike sa darí lepšie ako sa spočiatku mnohí obávali.

Mayová však predpovedá, že brexit poškodí ekonomiku. Povedala, že vláda bude v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v monitorovaní ekonomických údajov pred tým, ako tento rok rozhodne o fiškálnej reakcii na ochranu ekonomiky.

“Videli sme čísla, vysielajúce v túto chvíľu odlišné odkazy vo vzťahu k ekonomike. Myslím, že reakcia ekonomiky bola lepšia než niektorí predpovedali po referende, no nejdem predstierať, že to bude hračka,” povedala Mayová.

Na otázku, čo si myslí o potrebe “fiškálneho resetu” [výraz, ktorý použil britský minister financií Philip Hammond počas svojej júlovej návštevy Číny] Mayová odpovedala, že reakcia vlády “ešte nebola vytesaná do kameňa”. Dodala, že sa ešte musia na tento problém pozrieť a vziať do úvahy všetky dostupné údaje.