Brexit: Dohoda je stále v nedohľadne, Únia preto chystá špeciálny summit

Britská premiérka Theresa Mayová pri príchode na summit EÚ v Salzburgu. [EPA-EFE/ANDREAS SCHAAD]

Ani neformálny summit EÚ v Salzburgu pravdepodobne neprinesie zlom v otázke budúceho hraničného režimu medzi Írskom a Severným Írskom. Rakúske predsedníctvo preto na november navrhuje výnimočný summit venovaný brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala v stredu lídrov Európskej únie, aby nasledovali jej vzor a zmenili svoj postoj v rokovaniach o brexite tak, aby sa dosiahla dobrá dohoda. Premiérka to podľa agentúry Reuters povedala krátko pred začiatkom neformálneho summitu predsedov vlád krajín Európskej únie v rakúskom Salzburgu.

„Aby sme dospeli k úspešnému záveru,tako svoj postoj zmenila Británia, musí svoj prístup zmeniť aj EÚ,“ povedala Mayová novinárom. „Som presvedčená, že s dobrou vôľou a odhodlaním môžeme dosiahnuť dohodu, s ktorou budú spokojné obe strany.“

Mayová bránila svoje návrhy známe ako plán z Chequers, ktorý zahŕňa ochranu cezhraničného obchodu a prijatie jednotných pravidiel pri výmene niektorých druhov tovaru.

Podľa nej je to „jediný dôveryhodný a dosiahnuteľný plán na stole, ktorý neprináša tvrdú hranicu so Severným Írskom a prináša hlas britského ľudu“.

Rokovania o brexite vstupujú do poslednej fázy. Mayová čelí kritike zo všetkých strán

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že sa nenechá dotlačiť do prijatia kompromisov ohľadom plánu pre brexit. 

Žiadny náznak pokroku

Práve otázka írskej hranice zostáva hlavným sporným bodom vo vzájomných rokovaniach. Theresa Mayová sa počas príhovoru pýtala lídrov ostatných 27 členských štátov, ako by sa zachovali, ak by od nich niekto žiadal súhlas na „legálne rozdelenie“ ich krajín.

Narážala tak na Burselom navrhovaný režim na írskych hraniciach. Podľa takzvaného záložného riešenia by Severené Írsko na rozdiel od zbytku Spojeného kráľovstva podliehalo naďalej regulačnému režimu EÚ. To Londýn rázne odmieta.

Ako sa aj počas summitu vyjadrilo niekoľko predsedov vlád členských krajín, riešenie otázky írskej hranice je zatiaľ stále v nedohľadne. „Čo sa týka írskych hraníc, nezaznamenali sme žiadny pokrok,“ uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini.

Brexit môže viesť k zjednoteniu Írska

Ak nastane tvrdý brexit, Severné Írsko by malo hlasovať o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, alebo zjednotení s Írskom, myslí si šéfka strany Sinn Fein. Podobné úvahy pripúšťa aj bývalý líder unionistov.

Kľúčové časti britského plánu na dohodu o brexite nenapĺňajú očakávania Európskej únie ani podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska.

Podľa agentúry AP uviedol, že návrhy Spojeného kráľovstva budú ešte musieť byť „prepracované a prerokované“. V tejto súvislosti sa zmienil o otázkach írsko-severoírskej hranice a tiež budúcej ekonomickej spolupráce s EÚ. Zároveň varoval, že čas na dosiahnutie dohody o brexite sa kráti.

Špeciálny brexitový summit

Podľa pôvodných plánov mala byť finálna dohoda o vystúpení Británie hotová už na októbrovom summite EÚ. To sa v súčasnosti zdá ako nepravdepodobné. Sebastian Kurz, kancelár Rakúska, ktoré momentálne predsedá Rade EÚ, preto na november navrhuje výnimočný summit venovaný brexitu.

Vyslovil pritom nádej, že sa dovtedy podarí dospieť k dohode s Britániou. Kurz sa takto podľa agentúry Reuters vyjadril tesne pred začiatkom neformálneho summitu hláv štátov a vlád krajín Európskej únie v rakúskom Salzburgu.

„Snažíme sa dosiahnuť kompromis. (Vyjednávač EÚ pre brexit) Michel Barnier si počína dobre, má našu plnú podporu. Urobil krok smerom k Britom. Teraz očakávame ochotu na kompromis od Britov, v nádeji na dosiahnutie dohody,“ povedal Kurz pred stretnutím s hlavami štátov a vlád krajín EÚ.

„Navrhneme dnes na november mimoriadny summit a ak ho členské štáty podporia, uskutoční sa. Dovtedy snáď dosiahneme dohodu s Veľkou Britániou,“ dodal.