Brexit: EÚ akceptuje aj „predstieranú“ dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie Jan-Claude Juncker. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Podľa Financial Times je EÚ pripravená akceptovať aj vágnu deklaráciu o budúcich vzťahoch – len aby Británia neodchádzala bez akejkoľvek dohody.

EÚ zmierňuje postoj v rokovaniach o brexite. V otázke budúcich vzťahov EÚ a Británie by mohla byť ochotná akceptovať aj vágnu politickú deklaráciu, ak to Therese Mayovej pomôže s ratifikáciou dohody o odchode v britskom parlamente.

Do oficiálneho odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ ostáva necelých osem mesiacov. Za ten čas musí Londýn s Bruselom dohodnúť zmluvu o podmienkach rozchodu, ktorá upraví aj podobu prechodného obdobia, a naznačí, ako budú vyzerať bilaterálne vzťahy po ňom.

Dohodu musia obe strany aj ratifikovať. A to môže byť pre britskú premiérku problém. Ak bude príliš „mäkká“, odmietne ju tá časť Konzervatívnej strany, a niektorí ďalší poslanci, ktorá je za čo najrýchlejšie a najjasnejšie pretrhanie zväzkov.

Ak bude brexit príliš „tvrdý“, odmietne ju väčšia časť opozície, aj časť jej vlastnej strany.

Rozporné britské ciele

Dôležitou súčasťou dohody je úprava vzájomných vzťahov po brexite, a konci pravdepodobne dvojročného prechodného obdobia. O zmluve – obchodnej, či inak nazvanej – sa začne formálne rokovať až po máji 2019. No rámec by mal byť daný už teraz.

Theresa Mayová naznačila svoju predstavu minulý mesiac v Bielej knihe. Po jej zverejnení opustili vládu na protest dvaja ministri, zástancovia „tvrdého brexitu“ – David Davis, ktorý mal na starosti rokovania s EÚ, a minister zahraničia Boris Johnson.

Plán nenašiel podporu ani v Bruseli. Hlavný vyjednávač Michel Barnier kritizoval napríklad hybridný návrh v otázke ciel. Podľa európskej strany, Mayovej Biela kniha de facto znamená, že sa Británia bude snažiť podpísať „dohodu o voľnom obchode“. V tom prípade by ale nemohli platiť ďalšie časti plánu, podľa ktorých chce Londýn ostať súčasťou jednotného trhu pre tovary, a colnej únie.

Rokovania o brexite opäť stroskotávajú na clách a írskej hranici

Európska únia nebude a nemôže delegovať výber ciel a daní na krajinu, ktorá nie je členom európskeho bloku. 

Riešenie: vágna deklarácia

Bezprostrednú hrozbu brexitu bez ratifikovanej dohody o odchode môže, podľa Financial Times, vyriešiť dostatočne vágna politická deklarácia o budúcich vzťahoch.

Tá by, namiesto detailnejšieho, konkrétneho popisu zotrvania, či naopak odchodu Británie z jednotného trh a colnej únie, obsahovala len všeobecné ambície.

Pre EÚ je podmienkou, aby deklarácia neporušovala základné európske princípy – napríklad nedeliteľnosť štyroch slobôd – a nevytvárala tvrdú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom. Mala by tak obsahovať ustanovenie o tzv. „backstop solution“ – záložnom riešení. Ak sa nenájde iná dohoda, Severné Írsko ostane súčasťou colnej únie a jednotného trhu. Jeho ekonomika tak ostane prakticky pod právnou kontrolou EÚ a colná hranica sa posunie do Írskeho mora.

Theresa Mayová, aj iní britskí politici, označili takého riešenie za neprijateľné. Ak by však naň deklarácia odkazovala len ako na záložný plán, a zároveň odkazovala na obojstrannú snahu hľadať napríklad inovatívne „colné partnerstvo“, mohla by rešpektovať podmienky EÚ, aj prejsť ratifikáciou v britskom parlamente.

Britská diplomatická ofenzíva

Spojené kráľovstvo sa intenzívne snaží presvedčiť európskych partnerov, že nájdenie dohody je dôležité pre obe strany. Začiatkom júla sa premiérka Mayová stretla s kancelárkou Angelou Merkelovou.

Minulý piatok (27. júla) sa stretla s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Potvrdila, že o brexite sa bude hovoriť aj na septembrovom summite lídrov EÚ v Salzburgu.

Tento týždeň sa stretne s francúzskym prezidentom Macronom.

Do Francúzska a Rakúska mieri aj šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt. Zastaví sa tam tento týždeň, počas návratu z Číny. V pondelok v Pekingu hovoril o britsko-čínskych rokovaniach o dohode o voľnom obchode, ktoré by mohli oficiálne začať po brexite.

„Mojim partnerom v Paríži a Viedni budem vysvetľovať, že teraz by sa mala začať EÚ  zaoberať našimi návrhmi. Inak môže hroziť neplánovaný odchod bez dohody, čo by predstavovalo veľkú výzvu pre Spojené kráľovstvo, i EÚ.“