Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka

Lídri členských štátov počas mimoriadného summitu. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Brexit má nový, už tretí dátum. Predsedovia vlády a hlavy štátov EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli schválil žiadosť Theresy Mayovej o posunutie termínu vystúpenia Spojeného kráľovstva. A hoci britská premiérka žiadala krátkodobý odklad do 30. júna, lídri sa dohodli na polročnom odklade do 31. októbra.

Stredajší večerný summit Európskej rady o brexite bol o niečo dlhší ako sa očakávalo. Rokovania európskych lídrov sa natiahli práve kvôli rôznym názorom na dĺžku odkladu dátumu brexitu. O dosiahnutí kompromisného návrhu až v stredu nadránom novinárov informoval predseda Európskej rady Donald Tusk.

„Prosím, britskí priatelia, nepremrhajte tento čas,“ prihováral sa Britom Tusk.

Odklad a prísne podmienky

„Európska rada v noci rozhodla o flexibilnom predĺžení článku 50 do 31. októbra,“ potvrdil Tusk. „Určenie ďalšieho postupu teraz bude výlučne v rukách Spojeného kráľovstva,“ dodal.

Flexibilný odklad znamená, že na rozhodnutie o spôsobe odchodu, ku ktorému Británia nedospela za dva roky od aktivácie článku 50, dostane ďalších šesť mesiacov. Ak sa počas nich v Dolnej snemovni podarí nájsť väčšinu pre dohodu o vystúpení, Británia bude môcť EÚ opustiť aj skôr.

Bývalý poľský premiér, ktorý je silným podporovateľom zotrvania Británii v Únii, pripomenul ešte jednu možnosť riešenia súčasnej patovej situácie: „Kedykoľvek pred vypršaním tohto obdobia môže Británia odvolať článok 50 a celkovo brexit zrušiť“.

Európska dvadsaťsedmička súčasne Británii stanovila prísne podmienky. Lídri naďalej trvajú na to, že dohoda o vystúpení medzi EÚ a Britániu musí zostať nedotknutá. Zmeny EÚ pripúšťa iba v právne nezáväznej Politickej deklarácii. Ak britskí poslanci dohodu neschvália do 23. mája, Spojené kráľovstvo bude mať povinnosť zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu.

Lídri EÚ sa zároveň dohodli, že sa k brexitu vrátia na tradičnom letnom summite EÚ, ktorý je naplánovaný na 20. až 21 júna, kde ale bude len okrajovou témou.

„Prestáva nás už baviť, že každý summit je venovaný z väčšej časti brexitu a opomíname hovoriť o ďalších agendách, ktoré máme na stole. Preto ten júnový summit, ktorý bude štandardný a bude sa venovať celej škále tém, bude sa len okrajovo venovať tomu, aby sme si povedali určitú správu o aktuálnom stave (Británie),“ cituje slová Pellegriniho z Bruselu agentúra TASR

Dobrý a zlý policajt

Tusk privítal, že lídri prijali jeho návrh flexibilného odkladu, no dodal, že je „o niečo kratší ako som očakával“. Tusk pred summitom požadoval odloženie brexitu o rok a rovnaký postoj zastávala aj väčšina členských štátov. Proti tomu sa však postavil hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Zopakovala sa tak situácia z marcového summitu, keď, ako píše Financial Times si Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová rozdelili úlohy „dobrého a zlého policajta“. Francúzsko otvorene odmietalo dlhodobý odklad kvôli obavám, že Londýn bude zámerne blokovať dôležité rozhodnutia, ktoré pred Úniou stoja.

Kompromisný, polročný odklad podľa Macrona ale tomuto scenáru zabráni, nakoľko Británia z Únie vystúpi ešte predtým, ako sa 1. novembra unijného kormidla ujme nová zostava Európskej komisie už bez britského eurokomisára.  Dlhší odklad považoval z pohľadu Únie za nelogický, nakoľko by európske inštitúcie s členom, ktorý je na odchode „boli oslabené“.

Francúzsky prezident si v rámci kompromisného riešenia tiež presadil, že ďalšie stretnutia Európske rady budú už bez účasti Veľkej Británie. Jej zástupvocia sa tak nazúčastnia ani  májového summitu v rumunskom Sibiu, na ktorom mám vyvrcholiť diskusia o budúcnosti EÚ.

Úniu čaká ďalší „historický“ summit. Lídri rozhodnú o ďalšom (ne)odklade brexitu

Theresa Mayová lídrom európskej dvadsaťosmičky predstaví záruky, ktoré ich majú presvedčiť, aby odsúhlasili ďalší odklad termínu britského vystúpenia. V hre je krátkodobé predĺženie, dlhý flexibilný odklad, ale aj tvrdý brexit už v piatok večer. 

„Beriem túto pozíciu na vlastné tričko. Myslím si, že to je pre dobro nás všetkých,“ vyhlásil po skončení summitu Macron. Nemecká kancelárka naproti tomu opäť povedala, že Únia stojí „pred historickou zodpovednosťou“ a zopakovala, že bezdohodový brexit nie je v jej záujme nikoho.

Odklad termínu britského odchodu museli schváliť jednomyseľne všetky členské štáty.

Lídri Únie na summite od Mayovej žiadali záruky, že sa Británia nepremení na trojského koňa v EÚ a nebude sabotovať návrhy, pre schválenie ktorých je potrebný jednomyseľný súhlas 28 štátov EÚ. Úniu čaká napríklad náročné schvaľovanie sedemročného rozpočtu po roku 2020.

„Spojené kráľovstvo bude pokračovať v úprimnej spolupráci ako plnohodnotný členský štát so všetkými právami a povinnosťami a ako priateľ a dôveryhodný partner,“ tlmočil prijaté závery summitu Tusk.

Obavy Únie nie sú neopodstatnené. Okrem jednej z hlavných postáv brexitu Nigela Faragea sa k blokovaniu rozhodovacieho procesu EÚ v prípade dlhého odkladu vyzývajú aj poslanci vládnych konzervatívcov Jacob Rees-Mogg, najprominentnejší predstaviteľ European research group, teda euroskeptického krídla v Konzervatívnej strane, na Twitteri vyzval, aby Brtiánia vetovala akékoľvek navyšovanie rozpočtu, bránila budovaniu armády EÚ a blokovala Macronove integračné snahy,“ varuje Rees-Mogg.

Tlak na odstúpenie Mayovej bude rásť

Mayová vo svojom príhovore počas uzatvoreného rokovania lídrov ubezpečovala, že Británia nebude svoje postavenie odchádzajúceho člena zneužívať. Jej hlavným cieľom ale stále zostáva vystúpenie z EÚ s dohodou ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu.

„Ak sa nám podarí schváliť dohodu v priebehu prvých troch májových týždňov, nebudeme sa musieť zúčastniť európskych volieb a oficiálne opustíme EÚ prvého júna,“ presviedčala premiérka. Mayová predtým niekoľkokrát vyhlásila, že je pre ňu neprijateľné, aby voliči na britských znovu vyberali svojich zástupcov do zákonodarného orgánu EÚ. Aj preto je včerajšie rozhodnutie pre Mayovú podľa britských médií ponižujúce.

Dolná komora britského parlamentu o rozvodovej dohode hlasovala už trikrát, no zakaždým ju odmietla. Poslanci mali v rámci takzvaných indikatívnych hlasovaní možnosť vyjadriť sa aj ak alternatívnym scenárom brexitu. Ani jeden z nich nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Šéfka britského kabinetu je odhodlaná pokračovať v rokovaniach s opozičnou Labouristickou stranou na mäkšej verzii brexitu, ktorá by napríklad zahŕňala zotrvanie v colnej únii. Londýn by mal v takom prípade len veľmi obmedzené možnosti uzatvárať obchodné dohody s ostatnými krajinami. Zotrvanie v colnej únii preto doposiaľ bola jednou z červených čiar, ktoré vláda nehodlala prekročiť.

Exminister pre brexit David Davis pre summitom predpovedal, že rokovania s lídrom labouristov Jeremym Crobynom stroskotajú a Mayová bude čeliť výzvam euroskeptikov, aby podala demisiu.

„Tlak na to, aby odstúpila teraz dramaticky narastie,“ uviedol Davies. Premiérka na návrh jej kolegov z konzervatívnej strany už v decembri v parlamente čelila hlasovaniu o nedôvere, ktoré prežila. Druhýkrát môže jej strana takéto hlasovanie iniciovať až za rok, teda opäť v decembri.

Aj keby Theresa Mayová nakoniec s Crobynom našla spoločnú dohodu, nie je isté, či by prešla Dolnou snemovňou. Keď sa o možnosti zotrvania v colnej únii v Hose of Commons hlasovalo naposledy, podporilo ju iba 34 poslancov Konzervatívnej strany. Zároveň nie je íste ako by sa k hlasovaniu postavili lebouristi, ktorí brexit odmietajú.

„Nechcem predstierať, že nasledujúce týždne budú jednoduché, alebo že ľahko prekonáme patovú situáciu v parlamente,“ povedala Mayová novinárom v Bruseli.