Brexit: Mayová zvoláva predčasné voľby

Theresa Mayová

Theresa Mayová, zdroj: TASR

Spojené kráľovstvo pravdepodobne čakajú predčasné parlamentné voľby. Britská premiérka Theresa Mayová dnes v Londýne oznámila svoj zámer usporiadať ich už 8. júna. Pôvodne sa mali voľby konať až v roku 2020.

Británia podľa Mayovej potrebuje väčšiu stabilitu a silné vedenie pri rokovaniach o vystúpení z Európskej únie. O jej návrhu budú v parlamente hlasovať už zajtra.

Politické hry

„Krajina je zjednotená, Westminster však nie. Dospela som k záveru, že jediným spôsobom, ako zabezpečiť istotu a bezpečnosť na ďalšie roky, je zvolať tieto voľby,“ vyhlásila premiérka.

Opozičné strany v parlamente obvinila z „hrania politických hier“, čo podľa nej ohrozuje „našu schopnosť urobiť z Brexitu úspech“.

Premiérka od svojho nástupu do funkcie v júli 2016 opakovane vyhlasovala, že predčasné voľby nevypíše. Zmeniť názor ju podľa jej slov donútili práve rozpory v parlamente.

„Toto je vaša príležitosť ukázať, že to myslíte vážne – že neodporujete vláde len tak, že neberiete politiku ako hru,“ odkázala opozičným stranám.

Reakcia opozície

Podľa volebného zákona musí návrh na predčasné voľby parlament odsúhlasiť dvojtretinovou väčšinou, teda aj s podporou opozície.

Opoziční lídri rozhodnutie premiérky privítali. Predseda Labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že jeho strana ponúkne efektívnu alternatívu voči terajšej vláde, ktorá podľa neho „zlyhala pri obnove hospodárstva, zapríčinila znižovanie životnej úrovne a prijala škodlivé škrty v školstve a zdravotníctve“.

Šéf Liberálnych demokratov Tim Farron na Twitteri voličom odkázal: „Ak sa chcete vyhnúť katastrofálnemu tvrdému brexitu, ak chcete Britániu aj naďalej v jednotnom trhu, ak chcete Britániu otvorenú, tolerantnú a jednotnú, toto je vaša šanca“.

Škótska premiérka a líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová vidí za vyhlásením predčasných volieb ťah Konzervatívcov, „ktorí cítia príležitosť posunúť Britániu vpravo, pretlačiť tvrdý Brexit a ešte väčšie škrty“.

Náskok Mayovej

Podľa posledného prieskumu YouGov majú Konzervatívci pohodlný náskok viac než 20 % pred najbližšími rivalmi z Labouristickej strany.

Mayovej stranu by volilo 44 % voličov, zatiaľ čo Labouristov len okolo 23 %.