Brexit môže obmedziť aj voľný pohyb psov a mačiek

ilustračné, zdroj: EurActiv.sk

Ak sa Veľkej Británii a EÚ nepodarí do dvoch rokov dosiahnuť dohodu ani konsenzus o predĺžení rokovaní, doplatia na to pravdepodobne aj domáce zvieratá.

Hrozí karanténa

Jednou z mnohých vecí, na ktorú by najtvrdší typ brexitu, nazývaný aj „pád z útesu“, mal vplyv je, že Británia prestane byť súčasťou európskej schémy, ktorá upravuje voľný pohyb domácich zvierat – mačiek, psov či fretiek.

Podľa štatistík Európskej komisie cestuje do krajín EÚ 27 každý rok 250 britských tisíc domácich zvierat.

V závislosti od toho, do ktorej krajiny EÚ to je, zvieratá, ktoré nemajú európsky pas domáceho zvieraťa resp. nie sú mikročipované môžu byť umiestnené do karantény, alebo im nie je umožnený vstup na územie krajiny.

EURACTIV.com sa pýtal Európskej komisie nakoľko vážne berie tento problém a kedy sa o tom bude v rámci brexitových rokovaní rozprávať.

Zástupca hovorcu Komisie Alexander Winterstein odpovedal, že „osudu psov a mačiek a ich voľnému pohybu je prikladaná vysoká dôležitosť nie len v Európskej komisii ale aj v EÚ a povedal by som, že aj globálne.“

Jedným z riešení by bolo, aby sa britské zvieracie pasy a európske zvieracie pasy nahliadalo úradmi rovnako. Na to by ale britské pasy museli spĺňať rovnaké štandardy ako tie európske.

Tento čiastkový problém len ilustruje obrovský rozsah vecí, ktoré je potrebné v rámci rokovaní o brexite ošetriť tak, aby nenastali pre občanov a ekonomiku citeľné problémy.

Sú však britské mimovládky, napríklad Dogs Trust, jeden z členov strešnej organizácie EU Dog & Cat Alliance, ktorí tvrdia, že európska schéma cestovania domácich zvierať uľahčila pašovanie šteniat z strednej a východnej Európy na britské ostrovy.

„Britské rozhodnutie vystúpiť z EÚ predstavuje kľúčovú príležitosť zmeniť legislatívu, ktorou sa upravuje cestovanie zvierať a kontrola chorôb, pričom môže zamedziť nelegálnemu dovozu šteniat do Veľkej Británie,“ hovorí mimovládka.