Brexit môže viesť k zjednoteniu Írska

FOTO: Pixabay

Ak nastane tvrdý brexit, Severné Írsko by malo hlasovať o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, alebo zjednotení s Írskom, myslí si šéfka strany Sinn Fein. Podobné úvahy pripúšťa aj bývalý líder unionistov.

Mary Lou McDonald, líderka republikánskej Sinn Fein, v utorok novinárom povedala, že prípadný tvrdý brexit by mal viesť k referendu o zjednotení Severného Írska s Írskom.

Urobila pri tom zásadný obrat v názore, ktorý prezentovala len deň predtým. V pondelok v interview pre AP naopak tvrdila, že otázku hlasovania o budúcnosti Severného Írska treba odložiť, pokiaľ sa nepodarí obmedziť riziká spojené s brexitom.

Tvrdý brexit by znamenal, že medzi Írskom a Severným Írskom vznikne klasická hranica, s hraničnými kontrolami a colným režimom. To by protirečilo Veľkopiatkovej dohode, resp. Belfastskej dohode, ktorá v 1998 ukončila konflikt v Severnom Írsku medzi republikánmi, žiadajúcimi odtrhnutie a pripojenie sa k Írsku, a unionistami, podporujúcimi zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Mohlo by sa to stať v prípade, ak Spojené kráľovstvo odíde v marci budúceho roka z EÚ bez dohody, alebo ak, po konci prechodného obdobia, prestane byť súčasťou jednotného trhu a colnej únie.

Rokovania o brexite opäť stroskotávajú na clách a írskej hranici

Európska únia nebude a nemôže delegovať výber ciel a daní na krajinu, ktorá nie je členom európskeho bloku. 

EÚ navrhuje, aby ak sa nenájde iné riešenie, Severné Írsko ostalo súčasťou hospodárskeho priestoru Únie. To by znamenalo, že sa colná hranica presunie do Írskeho mora, čím Severné Írsko od zvyšku Spojeného kráľovstva. Pre britskú vládu je to neprijateľné.

Úvahy o znovuzjednotení ostrova však už nezaznievajú len z republikánskeho tábora. Bývalý líder unionistickej strany DUP Peter Robinson minulý piatok povedal, že by jeho strana mala zvažovať možnosť zjednotenia s Írskom. On sám je však za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Podobné úvahy boli pre severoírskych unionistov doteraz úplným tabu. Robinsonove vyjadrenie DUP hneď odsúdila.

Editoriál denníka Irish Times poznamenáva, že brexit a demografické zmeny „zvyšujú možnosť zmeny status quo v nie tak ďalekej budúcnosti“.

Podľa denníka, keď v minulosti unionisti odmietali pripojenie k Írskej republike, robili to najjmä z dvoch dôvodov: obavy z vplyvu katolíckej cirkvi (unionisti sú prevažne protestanti), a z negatívneho vplyvu na severoírsky priemysel.

Ani jeden z argumentov však už dnes neplatí, konštatuje Irish Times. Vplyv katolíckej cirkvi na írsku politiku výrazne poklesol – dôkazom môže byť nedávne úspešné referendum o liberalizácii umelých potratov.

Ekonomicky je dnes na tom Írsko lepšie, než sever ostrova. O to viac, ak by mal brexit spôsobiť zamedzenie prístupu k jednotnému európskemu trhu.