Brexit: O spustení pohotovostného plánu musia rozhodnúť členské štáty

Ilustračný obrázok [EPA-EFE/WILL OLIVER]

Členské štáty by mali zintenzívniť prípravu opatrení na zmiernenie dôsledkov tvrdého brexitu. Ich príliš skoré spustenie by ale bolo nepriamym priznaním, že rokovania definitívne stroskotali.

„Vystúpenie bez dohody je lepšie, ako akákoľvek zlá dohoda,“ zopakovala po niekoľkýkrát tento týždeň premiérka Theresa Mayová na Valnom zhromaždení OSN.

Zablokované rokovania sa nepodarilo dostať z mŕtveho bodu ani na minulotýždňovom summite EÚ v Salzburgu. Po tom, čo si európski lídri vypočuli prejav premiérky Mayovej, v ktorom apelovala na ďalšie ústupky zo strany EÚ, jej rozvodový plán opätovne označili za neprijateľný. Aj keby sa Únia s Londýnom nakoniec dohodla, potopiť ho ešte môže britský parlament.

Portál Politico včera (27. septembra) zverejnil niektoré detaily dokumentu Generálneho sekretariátu Rady, v ktorom európski diplomati pripomínajú, že do britského vystúpenia nezostáva veľa času. Prihovárajú sa teda za „zintenzívnenie príprav“ na tento scenár tak na národnej, ako aj na európskej úrovni.

Spojené kráľovstvo oficiálne z EÚ vystúpi 29. marca 2019.

Niektoré členské štáty už oznámili spustenie prác na konkrétnych opatreniach potrebných na zmiernenie dopadov bezdohodového brexitu.

Dôsledky tvrdého brexitu pocíti aj Slovensko, vláda chystá opatrenia

Britský trh je dôležitý hlavne pre slovenské automobilky a výrobcov elektroniky. Vystúpenie Británie bez dohody s Úniou skomplikuje život aj slovenským autodopravcom.

Množia sa však zároveň obavy, či takéto prípravy neodvedú pozornosť od samotných rokovaní o konečnej rozvodovej dohode. S tým tiež súvisí otázka, kedy by EÚ a členské krajiny mali začať so zavádzaním týchto opatrení. Inými slovami „v akom bode sa zmierime s tým, že žiadna dohoda nebude a spustíme opatrenia,“ cituje zdroj z prostredia európskej diplomacie  Politico.

Príliš skorá implementácia pohotovostného plánu by bola nepriamym priznaním, že rokovania definitívne zlyhali, čo by poznačilo ich ďalší priebeh. „Myslím si, že sem sa nechceme dostať, pretože by sme rýchlo zistili, že by to malo negatívne dôsledky,“ ozrejmuje európsky diplomat.

Podľa dvojstránkového dokumentu by politické rozhodnutie o spustení krízových opatrení mali spraviť členské štáty ešte predtým, ako sa k nim odhodlá Európska komisia.

Hlavné výzvy Slovensko monitoruje

Európska exekutíva členským štátom zaslala dotazník, aby v ňom zadefinovali odvetvia, ktoré „no-deal“ brexit zasiahne najviac a v ktorých prípadoch budú od európskej exekutívy očakávať pomoc.

Ako včera po zasadnutí Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre Brexit oznámil štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička, do dotazníka za zapojili všetky slovenské rezorty.

Ako nedávno ministerstvo informovalo portál EURACTIV.sk. s „mapovaním konkrétnych opatrení na jednotlivá sektory hospodárstva“ už začala aj slovenská vláda.

Zástupcovia ministerstiev v koordinačnej skupine sa tiež zhodli, že už v tejto fáze je potrebná príprava na včasné a komplexné informovanie podnikov a občanov, ktorí môžu byť Brexitom zasiahnutí. „Množstvo podnikov vo výrobnej sfére a takmer stotisíc našich krajanov žijúcich v Spojenom kráľovstve musí mať v reálnom čase a v rámci spoločnej platformy prístup ku všetkým potrebným informáciám, ktoré im pomôžu zariadiť sa v novej realite,” uviedol štátny tajomník F. Ružička.

Brexit môže viesť k zjednoteniu Írska

Ak nastane tvrdý brexit, Severné Írsko by malo hlasovať o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, alebo zjednotení s Írskom, myslí si šéfka strany Sinn Fein. Podobné úvahy pripúšťa aj bývalý líder unionistov.

Ružička prítomných informoval o negociačných pozíciách Spojeného kráľovstva, formulovaných v tzv. Bielej knihe o budúcich vzťahoch s Úniou, ako aj o výsledkoch Salzburského samitu. Nádeje pre zásadný posun sa vkladajú do jesenných rokovaní. Kľúčovou politickou výzvou zostáva nájdenie riešenia, ktoré by umožnilo zachovanie otvorenej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

„Samozrejme, všetci si prajeme a veríme v dosiahnutie dohody, ale vzhľadom na blížiaci sa termín vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, musíme byť pripravení na všetky možnosti, vrátane neriadeného Brexitu, to znamená odchodu bez dohody o vystúpení,” uviedol štátny tajomník F. Ružička.

Ďalšie stretnutie Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre Brexit na úrovni štátnych tajomníkov je naplánované po októbrovom zasadnutí Európskej rady

Írske hranice stále najtvrdším orieškom

Rokovania o  konečnom znení zmluvy o vystúpení sú stále zamrznuté na otázke budúcich obchodných vzťahov a otázke írskej hranice.

Kabinet britskej premiérky v Bielej knihe navrhuje vystúpenie z colnej únie aj jednotného trhu EÚ, pričom by ale Británia naďalej mala čerpať z jeho výhod v oblasti voľného pohybu tovarov. To EÚ odmieta.

Keď sa tento týždeň v New Yorku britskej premiérky pýtali, či by pristúpila na obchodné väzby podobné tým, ktoré má EÚ v súčasnosti s Kanadou, odpovedala nejasne.

„Myslím si, že zlá dohoda by napríklad bola taká, ktorá by rozdelila Spojené kráľovstvo. My chceme zachovať jeho jednotu,“ ozrejmila Mayová svoj postoj, čím narážala na návrh EÚ, ako sa vysporiadať s režimom na írskych hraniciach.

Práve táto otázka blokuje rokovania o konečnej zmluve o vystúpení. Európski vyjednávači pod vedením Michela Barniera navrhujú, aby s prípade stroskotania rokovaní a následného tvrdého brexitu posunula hranica medzi EÚ a Britániou až k Írskemu moru.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Severné Írsko by zostalo súčasťou hospodárskeho priestoru EÚ, čím sa predišlo vzniku riadnej hranice s hraničnými kontrolami a colným režimom. Hoci si vznik klasickej hranice neprajú ani Briti, spôsob navrhovaný Bruselom kategoricky odmieta.

Naproti tomu navrhujú, aby celé územie Spojeného kráľovstva zostalo súčasťou colnej únie EÚ aj po vypršaní prechodného obdobia, teda po roku 2020. Zároveň by ale opustila jednotný trh. Mayová tento týždeň v New Yorku tvrdila, že je kabinet ponúkol EÚ „dobrú dohodu“. „Je to dohoda, ktorá zabráni vzniku tvrdej hranice a chráni pracovné miesta a umožňuje prijatie dobých obchodných vzťahov s Európou a zvyškom sveta.“

Pre túto stratégiu si európski politici už osvojili termín  „vyberanie čerešničiek“, čo je podľa nich neprijateľné. Od britskej premiérky požadujú, aby do konca októbra pripravila nový, prijateľnejší návrh.

Druhé referendum?

Theresa Mayová ale pre svoj brexitový plán čelí rovnako silnej ofenzíve aj na domácom fronte. Opoziční labouristi sa na svojom výročnom stretnutí zhodli, že v parlamente budú hlasovať proti akejkoľvek dohode založenej na pláne Chequers, teda premiérkinmu návrh pomenovanom po letnom sídle predsedov vlád.

Predseda strany Jeremy Corbyn označil možnosť tvrdého brexitu za „národnú katastrofu“. Pokiaľ britskí zákonodarcovia odmietnu návrh toryov, alebo sa vláde nepodarí s EÚ vyjednať žiadnu dohodu, labouristi budú požadovať predčasné voľby. Riadny termín parlamentných volieb pripadá na rok 2022.

Vládna strana sa dnes v 650-člennom parlamente opiera len o tesnú väčšinu trinástich hlasov. Podľa bývalého štátneho tajomníka pre brexit Stevea Barkera, ktorý pre nesúhlas s Mayovej rozvodovým plánom odstúpil z funkcie, je až 80 konzervatívnych zákonodarcov pripravených hlasovať proti nemu.

V takom prípade by Mayová pre svoj návrh potrebovala aj hlasy opozičných poslancov. Aj samotní labouristi sa pritom názoroch na brexit rozchádzajú. Corbyn ale po straníckej konferencii uisťoval, že pri hlasovaní o pláne Chequers zachovajú jednotu.

Líder najväčšej opozičnej strany pripustil aj, že bude presadzovať druhé ľudové hlasovanie o brexite, pričom nevylúčil ani zotrvanie Británie v európskom spolku. Otázkou nového referenda by ale nemalo byť vystúpenie alebo zotrvanie v EÚ. Britskí voliči by sa prostredníctvom neho mali vyjadriť k podmienkam rozchodu s európskou dvadsaťsedmičkou. Mayová takúto možnosť okamžite vylúčila.