Brexit: Kým Briti vidia dohodu na dosah ruky, Komisia stupňuje prípravy na najhorší scenár

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/ANDY RAIN]

Ak Spojené kráľovstvo odíde z EÚ bez dohody, Komisia umožní britským občanom krátkodobé pobyty na jej území bez nutnosti víz. No len v prípade, že britské úrady nebudú požadovať víza pre občanov z členských krajín Únie.

V čase, keď šéf britského úradu vlády David Lidington informoval médiá, že dosiahnutie dohody o brexite medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom je na dosah ruky, Európska komisia potvrdila, že možnosť neriadeného brexitu berie čoraz vážnejšie. V utorok (13. novembra) oznámila, že zintenzívňuje prípravy na takýto scenár, pričom členským krajinám odporúča, aby  nasledovali jej príklad.

Dôsledky tvrdého brexitu pocíti aj Slovensko, vláda chystá opatrenia

Britský trh je dôležitý hlavne pre slovenské automobilky a výrobcov elektroniky. Vystúpenie Británie bez dohody s Úniou skomplikuje život aj slovenským autodopravcom.

Uznávanie víz má byť recipročné

Európska exekutíva zverejnila bližšie informácie o stave príprav na možnosť, že sa nepodarí dosiahnuť politickú dohodu s Londýnom o riadenom odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Komisia načrtla akčný plán pre prípad nepredvídaných udalostí v prípade najhoršieho možného scenára, to znamená, odchodu Británie bez politickej dohody s európskou dvadsaťsedmičkou.

Komisia naznačuje, že aj v prípade neriadeného odchodu Británie budú mať britskí občania zaručený bezvízový vstup do krajín EÚ, avšak za podmienky reciprocity, čo znamená, že ani britské úrady nebudú požadovať víza pre občanov z členských krajín Únie.

Exekutíva EÚ vo svojom oznámení o pripravenosti uviedla obmedzený počet urgentných opatrení v prioritných oblastiach. Tie by sa mali realizovať, ak sa nedosiahne dohoda o brexite. Prioritnými oblasťami podľa Bruselu sú otázky pohybu osôb a vízových povinností, finančných služieb, leteckej dopravy, clá, obchod s potravinami, prenos osobných údajov a oblasť klimatickej politika.

Kolégium komisárov počas svojho pracovného výjazdu v Štrasburgu prijalo tiež dva legislatívne návrhy, ktorými mení a dopĺňa existujúce právo EÚ v oblasti víz a energetickej účinnosti. Tieto cielené legislatívne úpravy sú nevyhnutné bez ohľadu na výsledok rokovaní o brexite.

Komisia do tretice zverejnila oznámenie, v ktorom poskytuje rozsiahle informácie o zmenách, ku ktorým dôjde v prípade tvrdého brexitu. Tieto zmeny sa po 29. marci 2019 dotknú osôb cestujúcich medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom a tiež podnikov, ktoré poskytujú služby vo vzťahu k takýmto cestám. Okrem iného to zahŕňa aj informácie o hraničných a colných kontrolách, vodičských preukazoch či pasoch pre spoločenské zvieratá.

Európska komisia v tejto súvislosti zdôraznila, že hoci sa „tvrdo usiluje“ o dosiahnutie dohody s Londýnom a aj naďalej stavia do popredia rokovaní záujmy občanov, odchod Spojeného kráľovstva z EÚ „nepochybne povedie k narušeniu“ ich záujmov. To sa podľa eurokomisie bude týkať najmä obchodných dodávateľských reťazcov.

„Núdzové opatrenia nemôžu odstrániť plné účinky tohto narušenia,“ upozorňuje sa v dokumente eurokomisie. Zároveň je v ňom kladený dôraz na skutočnosť, že v prípade scenára „brexit bez dohody“ bude narušenie záujmov občanov a podnikov ešte výraznejšie, a preto by sa mala zvýšiť rýchlosť prípravy na túto situáciu v snahe lepšie ochrániť záujmy a integritu EÚ.

Brusel zároveň vyzýva, aby sa všetky členské štáty čo najlepšie prichystali na dôsledky tvrdého brexitu, nakoľko „len malá časť príprav môže byť vykonaná inštitúciami EÚ.“

„Kým opatrenia na národnej úrovni ostávajú ústredným prvkom pohotovostného plánovania, Komisia je pripravená zintenzívniť koordináciu práce členských štátov tak, aby zaistila, že EÚ naďalej zostane jednotná a že akékoľvek opatrenia budú prijaté súdržným a účinným sôsobom,“ vysvetľuje Komisia.

Dohoda na dosah ruky

Na uzavretie politickej dohody o britskom vystúpení už nezostáva veľa času. Všeobecne sa za poslednú možnosť, kedy by európski lídri mohli odsúhlasiť jej pomienky, považuje decembrový summit Európskej rady.

Vyjednávači na obidvoch stranách preto stále intenzívne rokujú, aby odvrátili najhorší možný scenár. Podľa šéf britského úradu vlády Davida Lidingtona ešte nie je nič stratené.

„Ešte tam úplne nie sme. (Ale dohodu) máme takmer na dosah ruky,“ vyjadril sa Lidington, ktorého agentúra Reuters označila za faktického zástupcu britskej premiérky. Minister poznamenal, že Mayová neuzavrie dohodu o brexite za každú cenu.

Na otázku BBC, či je možné, aby sa k dohode dospelo v priebehu najbližších 24 až 48 hodín, reagoval Lidington slovami: „Povedal by som, že ešte je to možné, ale určite nie isté. Som opatrným optimistom“.

Brexit: Summit EÚ nepriniesol nič nové, riziko tvrdého brexitu rastie

Britská vláda je podľa premiérky Theresy Mayovej otvorená možnosti predĺženia prechodného obdobia do konca roku 2021. Tento krok však zároveň zvyšuje riziko odmietnutia prípadnej dohody britským parlamentom. 

Šéfka britského kabinetu v pondelok uviedla, že vyjednávači oboch strán musia ešte v závere rokovaní vyriešiť viacero vážnych problémov. Rozhovory viaznu najmä na otázke, ako zabrániť obnoveniu tzv. tvrdej hranice medzi Írskom ako členom Európskej únie a Severným Írskom ako súčasťou Spojeného kráľovstva.

Británia opustí EÚ 29. marca 2019. Stane sa tak na základe výsledkov referenda z júna 2016, v ktorom sa za odchod z EÚ vyslovilo takmer 52 percent voličov.

Odporcovia brexitu v súčasnosti stupňujú tlak na vypísanie druhého referenda, v ktorom by sa Briti vyjadrili k dohode s EÚ o podmienkach brexitu.