Brexit: Spojené kráľovstvo môže mať problém s členstvom vo WTO

Britský minister obchodu Liam Fox. [EPA-EFE/ANDY RAIN]

Spojené kráľovstvo je členom Svetovej obchodnej organizácie. S EÚ sa však bude musieť dohodnúť na rozdelení práv a povinností člena. A ostatní členovia organizácie s tým budú musieť súhlasiť.

Spojené kráľovstvo je zakladajúcim členom GATT, predchodcu Svetovej obchodnej organizácie (WTO), a aj dnes je plnoprávnym členom. Členské krajiny však v medzinárodných obchodných rokovaniach a vo WTO zastupuje Európska komisia.

Pred odchodom si preto Brusel a Londýn musia rozdeliť práva a povinnosti – predovšetkým podmienky prístupu tovarov a služieb na trh. Rokovania prebiehali niekoľko mesiacov, výsledok odobrila Európska rada v júni 2018.

Spojené kráľovstvo predložilo ostatným členom WTO návrh pre obchod s tovarmi koncom júla. Vychádza z predpokladu, že oprávnenia a podmienky budú identické tým, ktoré mala Británia ako člen EÚ.

Ostatní členovia WTO majú na vyjadrenie tri mesiace. Teoreticky by s návrhom nemuseli súhlasiť, Londýn by mohli tlačiť k väčším ústupkom. Zatiaľ sa však zdá, ťažkosti so schvaľovaním netreba očakávať – s výnimkou jednej oblasti.

Tou je obchod s poľnohospodárskymi produktami. Sedem veľkých dovozcov už avizovalo, že nesúhlasia s navrhovaným rozdelením tarifných kvót na dovoz poľnohospodárskych produktov. Sú medzi nimi Spojené štáty, Kanada i Austrália.

Nepáči sa im, že po brexite stratia možnosť flexibility – export určený pre Britániu nebudú môcť presmerovať inde do EÚ. Od Londýna budú, ako kompenzáciu, pravdepodobne požadovať väčšie ústupky v prístupe na britský trh.

Britskú vládu môžu čakať zložité rokovania aj v oblasti obchodu so službami, a pri pristupovaní k dohode GPA (Dohoda o verejnom obstarávaní). Aj v tomto prípade Briti navrhujú, aby sa na nich uplatňovali rovnaké podmienky, ako keď boli členmi EÚ. Ostatní členovia Svetovej obchodnej organizácie ich však môžu tlačiť k väčším ústupkom.

Ak Británia a EÚ podpíšu a ratifikujú Dohodu o odchode, ktorej súčasťou bude aj prechodné obdobie, obchodné dohody podpísané Európskou úniou sa môžu aplikovať na Spojené kráľovstvo do konca roku 2020.

Ak by sa však brexit prebehol bez dohody, Londýnu ostáva na úpravu vzťahov vo WTO len niekoľko mesiacov.

Generálny riaditeľ WTO Roberto Azevêdo koncom augusta varoval, že v prípade „brexitu bez dohody“ nie je realistické očakávať, že Británia začne v marci obchodovať so zvyškom sveta na základe existujúcich podmienok.

„V momente, keď ostatné krajiny začnú vidieť príležitosť na zvýšenie svojho podielu na trhu, alebo na zvýšenie kvót tu, či tam, pokúsia sa o to“, povedal v programe BBC Today.