Brexit zničil systém au pair. Krajinu čaká kríza opatrovania

Ilustračný obrázok dieťaťa s opatrovateľkou. [Pexels/Daria Shevtsova]

Nové vízové pravidlá v Spojenom kráľovstve nemyslia na európsky systém au pair. Po skončení programu víz nemajú mladí ľudia, vrátane tých zo Slovenska, možnosť vycestovať. Britskí rodičia už premýšľajú, ktorý z nich na jeseň odíde z práce.

Migrácia bola jednou z hlavných tém brexitovej kampane. Zmeny vyplývajúce z odchodu Spojeného kráľovstva z Únie už tento rok začínajú finálne platiť. A ukazuje sa, že systém opatrovania na hromadný odchod pracovnej sily nie je pripravený.

Jednou z prvých obetí je program au pair. Ten bol pritom ešte minulý rok základom starostlivosti o deti mnohých pracujúcich rodičov v Spojenom kráľovstve. Situácia po brexite teraz núti niektorých rodičov zvažovať odchod zo zamestnania.

Michel a von der Leyen podpísali dohodu o obchode a spolupráci s Britániou

Dokument teraz pôjde do Veľkej Británie, kde ho podpíše britský premiér Boris Johnson. 

Brexit zničil ich podnikanie

Program, ktorý mladším cudzincom umožnil bývať v rodine z hostiteľskej krajiny a starať sa pritom o deti, v Británii nerušene pokračoval až do konca prechodného obdobia v roku 2020.

Od definitívneho rozchodu Spojeného kráľovstva s Úniou však potrebujú mladí ľudia, ktorí chceli do Británie prísť za víziou spoznania britskej kultúry a zlepšenia angličtiny, získať pracovné vízum.

„Brexit zabil naše podnikanie, je to veľmi smutný stav,“ uviedla pre agentúru AFP Cynthia Cary z agentúry Rainbow Au Pairs.

Na získanie pracovného víza po brexite musia au pair zarobiť minimálne 20 tisíc libier ročne. To je v prepočte viac ako 23 tisíc eur. V minulosti zvyčajne takýto pomocníci v domácnosti získavali iba vreckové do päť tisíc libier ročne. To im na prežitie stačilo, pretože súčasťou dohody bývalo zabezpečenie ubytovania a stravy v rodine.

Analýza: Po brexite bez dohody sa môže Britom obmedziť v EÚ právo na pobyt

Zmeny pocítia britskí občania žijúci v EÚ menej ako päť rokov pred oficiálnym odchodom Británie z Únie. Párom rovnakého pohlavia alebo nežijúcim v manželskom zväzku nemusí byť trvalý pobyt v niektorých členských štátoch Únie uznaný.

Au pair agentúry chcú zmenu

Cary vysvetlila, že od januára v jej agentúre poklesli žiadosti o 90 percent. Toľko au pair zvyčajne prichádzalo z Únie.

Po novom teda budú môcť legálne ako au pair pracovať iba tí Európania, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva ešte pred brexitom. Mnohé britské rodiny sa však na takýchto domácich pracovníkov spoliehali a cenu opatrovateľky si nemôžu dovoliť.

„Ak niekoho v septembri nenájdeme, ja alebo môj manžel budeme musieť prestať pracovať,“ zdieľa svoju frustráciu Clare James, ktorá tento systém využívala desať rokov. Oproti pätnástim prihláškam, ktoré zvyčajne dostávala, jej tento rok prišla iba jedna.

Au pair stále môžu prichádzať v rámci mobilitnej schémy pre mladých, tá ale platí len pre deväť krajín, napríklad Kanadu alebo Austráliu. Mladí ľudia z týchto krajín však nemajú rovnakú motiváciu zlepšovať si angličtinu ako Európania. Britská asociácia au pair agentúr uvádza, že ponuka kandidátov z týchto krajín ani zďaleka nenaplní zvyčajný dopyt po 45 tisíc au pair ročne.

Určite nastane kríza

Podľa Zuzany Sekerákovej Búrikovej, autorky knihy Au Pair zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, je dnes ťažké povedať, kam situácia povedie.

„Migračné úrady teraz dostatočne nerátajú s tým, že krajina je v oblasti starostlivosti na cudzincoch závislá,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Sekeráková Búriková. „Určite v tejto oblasti nastane kríza“.

Bodový systém, ktorý po brexite funguje na udeľovanie víz, totiž podľa nej preferuje kvalifikovanejších pracovníkov. Krajina preto bude musieť uvažovať, ako sa otvoriť pracovníkom, ktorí sa starajú o ich deti alebo starých ľudí, tvrdí.

Nič ale podľa Sekerákovej Búrikovej negarantuje, že sa Spojené kráľovstvo otvorí Európanom, a teda aj Slovákom. Ešte menej je podľa nej pravdepodobné, že by sa príjmy au pair zvýšili natoľko, aby splnili minimálnu hranicu na pracovné vízum.

Ďalšou destináciou pre au pair pobyty sú napríklad Spojené štáty americké. Sekeráková Búriková sa domnieva, že sa tam celý záujem Slovákov a Sloveniek nepresunie, keďže systém au pair je v tejto krajine viac podobný pracovnoprávnemu vzťahu.

„Myslím si, že záujem o tie pobyty bude aj naďalej. Angličtina je pre nás stále dôležitá,“ hovorí Sekeráková Búriková.

Agentúry v Spojenom kráľovstve žiadajú vládu o to, aby mobilitnú schému rozšírila aj na európske krajiny. Zatiaľ bez odozvy.