Británia bude musieť zaplatiť účet za brexit aj bez dohody o obchode

Proeurópski odporcovia brexitu. [EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA]

Britskí zákonodarcovia chcú, aby platby EÚ, ktoré budú pokračovať po vystúpení Spojeného kráľovstva, boli podmienené uzavretím obchodnej dohody. Podľa Únie však ide o dve rozdielne veci.

Spojené kráľovstvo bude musieť zaplatiť tzv. účet za brexit, aj keď sa mu nepodarí uzavrieť dohodu s Európskou úniou o obchode. Potvrdila to Suella Bravermanová, členka kabinetu premiérky Theresy Mayovej, počas „grilovania“ v parlamente.

Mayová v snahe dosiahnuť, aby verejnosť a stúpenci brexitu vo vláde ľahšie prehltli túto horkú pilulku v hodnote 39 miliárd libier (44,55 miliardy eur), trvá na tom, že finančné vyrovnanie a dohoda o voľnom obchode sú súčasťou toho istého balíka. EÚ však vždy dávala jasne najavo, že ide o dva samostatné body.

Počas „grilovania“ bola Bravermanová nútená priznať, že parlament bude hlasovať o zaplatení tzv. účtu za rozvod ešte predtým, ako bude hotový právny text budúcej obchodnej dohody. A akékoľvek rozhodnutie zastaviť platby, ktoré budú pokračovať ešte roky po brexite, by si vyžadovalo opätovné prerokovanie rozvodu.

Michel Barnier: Dohoda o brexite je z troch štvrtín hotová

Londýn sa s európskou dvadsaťosmičkou musí ešte dohodnúť na režime írskych hraníc po vystúpení Británie z Únie v marci 2019. 

Podľa analytikov je obzvlášť dôležité, že to priznala práve Bravermanová, podporovateľka brexitu, ktorá stála na čele skupiny 60 konzervatívnych euroskeptických zákonodarcov. Ich súčasný vodca Jacob Rees-Mogg vystupuje zvlášť kriticky voči Mayovej a trvá na tom, že Spojené kráľovstvo by nemalo zaplatiť EÚ ani cent bez obchodnej dohody.

Ide pritom o veľmi „toxickú“ tému. Tvrdí stúpenci brexitu už teraz vyhlasujú, že premiérka Mayová robí príliš veľa ústupkov Bruselu, vrátane jej najnovšieho plánu na udržanie väzieb s EÚ v rámci colnej únie niekoľko rokov po brexite. Cieľom je zachovať otvorenú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom.

Najprv obchodná dohoda, potom hlasovanie o “rozvode”

Britskí predstavitelia súkromne povedali, že sa snažia dosiahnuť, aby boli platby EÚ podmienené uzavretím budúcej obchodnej dohody. Uvedomujú si totiž, akú negatívnu reakciu na domácej scéne by mohol vyvolať fakt, že Británia ďalej platí miliardy libier Únii bez zabezpečenia obchodnej dohody.

Zákonodarcovia z parlamentného výboru pre brexit štyrikrát požiadali vládu, aby sa pokúsila spojiť platby s budúcou obchodnou dohodou. Bravermanová sa vyhýbala tejto otázke, nakoniec však vyšla s farbou von. „Ak by došlo k zmene podmienok, pri ktorých by sa tieto platby mali zastaviť, bude si to vyžadovať opätovné prerokovanie a preskúmanie toho, čo bolo dohodnuté, pokiaľ ide o dohodu (o finančnom vyrovnaní) s EÚ,“ povedala.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Britskí zákonodarcovia majú hlasovať o dohode o brexite neskôr v tomto roku. Podľa ministra pre brexit Davida Davisa parlament sotva schváli návrh zákona o rozvode, ak nebude mať detailnú predstavu o tom, aký druh obchodnej dohody je v ponuke. EÚ hovorí, že dohoda o brexite je dohodou o vyrovnaní záväzkov, ktoré vznikli Británii počas členstva v bloku, a nemá nič spoločné s budúcimi vzťahmi.

Rokovania sú štruktúrované tak, že doteraz sa týkali najmä podmienok rozvodu a do októbra má byť odsúhlasená dohoda o rozdelení. Spolu s ňou sa očakáva politické vyhlásenie o tom, ako si obe strany predstavujú budúce obchodné vzťahy, ale to nebude právne záväzné.