Británia chce opustiť colnú úniu. „Pripravte sa na obchodné bariéry,“ kontruje Barnier

Vyjednávačí brexitu - Michel Barnier a David Davis. [Twitter]

Podľa hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera nadišiel čas na to, aby Británia definitiívne rozhodla, či príjme podmienky Európskej únie alebo nie.

Pokiaľ bude Spojené kráľovstvo trvať na svojom odchode z colnej únie, musí v budúcnosti počítať s obchodnými bariérami zo strany EÚ, varoval včera hlavný vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier.

Spor o prechodnom období

„Bez colnej únie sú obchodné bariéry mimo jednotného trhu neodvratné“ vyhlásil na stretnutí s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom a premiérkou Theresou Mayovou v Londýne.

To sa bude týkať aj finančných služieb a „vymoženosti“, ktorá v súčasnosti umožňuje britským bankám neobmedzený obchod so zvyškom kontinentu. To bude podľa Barniera po brexite už minulosťou.

Britská premiérka Mayová po narastajúcom tlaku tvrdého „probrexitového“ jadra vo vnútri konzervatívnej strany počas víkendu vylúčila zotrvanie v colnej únii po brexite. Na konci tohto týždňa chce s desiatimi najvplyvnejšími ministrami dospieť ku definitívnej vládnej pozícii.

Únia má plán pre prechodné obdobie po brexite. Na ťahu je Británia

Prechodné obdobie by podľa dohody členských štátov malo trvať 21 mesiacov. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas tohto obdobia platiť právo EÚ, vrátane jurisdikcie európskeho súdu.

„Európska strana bude nasledujúce dva týždne netrpezlivo čakať na oficiálny britský postoj,“ povedal Barnier.

David Davis označil pondelkové rozhovory za „veľmi konštruktívne.“ V nasledujúcich mesiacoch však očakáva „obdobie intenzívnych rokovaní“ o konečných podmienkach pre prechodné obdobie, ktoré by podľa EÚ malo trvať dva roky. Briti chcú, aby táto časť bola hotová ešte pred európskym summitom, ktorý je naplánovaný na 22.marca.

Barnier však už v ponelok upozornil, že ak chce Británia čerpať všetky výhody plynúce z jednotného trhu a colnej únie aj počas prechodného obdobia, musí garantovať voľný pohyb osôb aj po marci 2019.

Reagoval tak na slová Theresy Mayovej z minulého týždňa. Britská premiérka vyhlásila, že občania EÚ nebudú mať po brexite rovnaké práva ako tí, ktorí do Británie prišli už skôr.

Dohoda na prechodnom období otvorí dvere pre diskusiu o budúcej podobe obchodných vzťahov.

Rozhovory medzi vysokými predstaviteľmi, ktoré budú zamerané na otázku írskych hraníc a implementáciu prechodného obdobia, začnú v hlavnom meste Belgicka už zajtra.

Britská opozícia: „Je to veľký omyl“

„Som presvedčený, že k politickej dohode dospejeme na marcovom stretnutí Európskej rady,“ myslí si britský minister zodpovedný za rokovania o brexite.

„My požadujeme komplexnú obchodnú dohodu a s ňou aj zhodu na clách. Chceme aby to bolo čo najmenej bolestné, pričom si chceme zaistiť právomoc uzatvárať dohody o voľnom obchode s ktoroukoľvek krajinou na svete,“ vyhlásil pred novinármi.

Čoraz viac Britov podporuje myšlienku druhého referenda o brexite

Referendum o konečných podmienkach vystúpenia z EÚ podporujú zástancovia aj odporcovia brexitu.

Prechodné obdobie by podľa Davisa malo byť „časovo obmedzené“, pričom umožní Británii postupne vystúpiť z colnej únie a v dlhodobejšom časovom horizonte aj z jednotného európskeho trhu.

Postup britskej vlády si vyslúžil kritiku predsedníčky výboru britského parlamentu pre brexit Hillary Bennovej. V pondelkovom rozhovore pre BBC označila vylúčenie možnosti britského zotrvania v colnej únii za „veľký omyl“.

„To, čomu dnes čelí naša vláda, je dôsledok jej politiky červených čiar a vyhlásení o opustení colnej únie.“ Dodala Bennová.