Británia môže jednostranne odvolať brexit, Londýn to ale odmieta

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/ANDY RAIN]

„Žiadny členský štát nemôže byť nútený vystúpiť z Európskej únie proti svojej vôli.“ Súdny dvor EÚ rozhodol, že Spojené kráľovstvo môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z EÚ.

Británia má voľné ruky pri rozhodovaní, či stiahne svoje oznámenie o vstúpení z Európskej únie podľa článku 50 Zmluvy o EÚ. Súdny dvor EÚ totiž v pondelok (10. decembra) rozhodol, že Spojené kráľovstvo môže proces brexitu zrušiť jednostranne, teda bez súhlasu ostatných členských štátov EÚ.

„Británia môže jednostranne zrušiť oznámenie o svojom zámere opustiť EÚ. Takéto zrušenie, uskutočnené v súlade s národnými ústavnými požiadavkami bude mať za následok, že Británia zostane v EÚ za podmienok, ktoré vzhľadom na jej štatút členského štátu zostanú nezmenené,“ uviedol ECJ v odpovedi na podanie skupiny škótskych poslancov.

Súverénne právo každého členského štátu

Žiadosť o výklad článku 50 ZEÚ podal škótsky súd v Edinburghu, ktorý riešil žalobu proeurópskych škótskych zákonodarcov voči britskému ministrovi pre brexit. Tak ako sa Británia dobrovoľne rozhodla odísť z EÚ, má podľa nich právo rozhodnutie opustiť európsky blok sama odvolať.

Britská vláda škótske podanie označila za neoprávnené a odmitala, aby sa súd ním vôbec zaoberal. Podľa inštitúcií EÚ takéto bezpodmienečné právo stiahnuť rozhodnutie môže v budúcnosti viesť k jeho zneužívaniu.

Generálny advokát: Británia môže zastaviť brexit sama bez súhlasu zvyšku EÚ

Poradca Súdneho dvora EÚ si myslí, že článok 50 Zmluvy o EÚ umožňuje odchádzajúcemu štátu jednostranne stiahnuť notifikáciu o vystúpení z EÚ a zastaviť tak celý proces.

Súd EÚ v rozhodnutí priznáva, že znenie článku 50 ZEÚ explicitne nehovorí o jednostrannej možnosti stiahnuť oznámenie o vystúpení. Súčasne ale pripomína, že takúto možnosť ani výslovne nezakazuje.

Možnosť vystúpenia, ktorú ponúka článok 50, je, ako v rozhodnutí argumentuje Súdny dvor, zo svojej podstaty suverénnym právom členského štátu. Pokým nevstúpi do platnosti dohoda o vstúpení z EÚ, krajina preto musí mať takisto garantované právo kedykoľvek svoje rozhodnutie zmeniť.

To ale musí byť výsledkom demokratického procesu v súlade s ústavným poriadkom Veľkej Británie.

„Žiadny členský štát nemôže byť nútený vystúpiť z Európskej únie proti svojej vôli,“ stojí v pondelkovom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Britská vláda postoj nemení

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej už avizovala, že proces brexitu nemineni zastaviť. Trvá na predbežnej rozvodovej dohode, ktorú britský kabinet vyrokoval s Bruselom a ktorú na novembrovom mimoriadnom summite Európskej rady schválilo 27 členských štátov EÚ.

O dohode majú v utorok 11. decembra hlasovať poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu. Ak parlament dohodu neschváli, čo je podľa agentúry AFP pravdepodobné, môže Británia 29. marca 2019 opustiť EÚ bez dohody. Na zákade rozhodnutia únijného súdu ale teoreticky môže brexit zrušiť alebo pozastaviť, aby sa mohlo konať ďalšie referendum.

Slovenská vláda sa musí pripraviť na všetky scenáre brexitu, firmy sú zatiaľ vlažné

Rýchlosť a intenzita príprav na zmiernenie dôsledkov brexitu sa medzi členskými krajinami EÚ líši. Slovenská vláda verí v riadený odchod Veľkej Británie, no pripravuje sa aj na najhorší scenár. Prioritou je zaistenie práv Slovákov žijúcich v Británii. Najkritickejšou oblasťou je doprava.

Rozhodnutie EÚ privítajú podľa AFP zástancovia druhého referenda o brexite. Mayovej vláda však trvá na tom, že bez ohľadu na rozhodnutie ECJ, nemá v úmysle na smerovaní krajiny von z Únie nič meniť.

„Nechceme zostať v EÚ. Hlasovali sme veľmi jasne. Vláda má v úmysle naplniť mandát, ktorý dostala v referende (o odchode Británie z EÚ,“ uviedol pre rozhlasovú stanicu BBC minister životného prostredia a popredný zástanca brexitu Michael Gove.