Británia nechce hraničné kontroly s Írskom

írska polícia

Írska polícia. ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP

Britská vláda nechce opätovne zaviesť hraničné kontroly medzi Severným Írskom a Írskom po tom, ako v marci 2019 opustí Európsku úniu.

Vyplýva to z podkladov upresňujúcich britskú pozíciu pre tretie kolo vyjednávaní o brexite, ktoré sa začínajú 28. augusta. Dokument zverejnilo v stredu 16. augusta britské ministerstvo pre vystúpenie z EÚ.

Žiadne hraničné kontroly

Píše sa v ňom, že prioritou číslo jeden pri rokovaniach o jedinej pozemnej hranici Británie s Úniou bude snaha vyhnúť sa výskytu akejkoľvek „hmotnej infraštruktúry“, ako sú napríklad hraničné stanovištia, na hranici medzi Severným Írskom a Írskom.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/brexit-britska-vlada-tvrdi-ze-uz-ma-plan/

Londýn chce taktiež udržať dohodu o slobode pohybu s Írskom. Nie je však jasné, aká bude politika Británie ohľadom vstupu osôb iných štátnych príslušností cez túto hranicu, uvádza agentúra DPA.

Otázka hraníc znepokojuje Dublin, ktorý sa obáva hospodárskych strát a možného pozastavenia mierového procesu v Severnom Írsku.

Briti chcú colnú úniu

Veľká Británia v minulých dňoch naznačila, že sa bude usilovať o dočasné zotrvanie v colnej únii s EÚ, aby zamedzila možnému chaosu na hraniciach bezprostredne po odchode Spojeného kráľovstva z Únie.

Európska komisia vzala na vedomie žiadosť Spojeného kráľovstva o prechodné obdobie a jeho preferencie týkajúce sa budúcich vzťahov, ale bude sa tým zaoberať až po tom, keď sa dosiahne dostatočný pokrok, pokiaľ ide o podmienky riadeného odchodu.

EK v utorok opäť potvrdila pozíciu ostatných 27 členských štátov, ktoré pri rokovaniach o brexite presadzujú tri prioritné témy: práva a povinnosti občanov EÚ v Británii po brexite, finančné vyrovnanie a nemenný hraničný režim medzi Írskom a britským Severným Írskom.

Severné Írsko si polepší

V stredu 16. augusta britská premiérka podľa agentúry Reuters uviedla, že Londýn zvažuje, že po odchode z EÚ v roku 2019 nahradí časť finančných prostriedkov poskytovaných Bruselom na projekty zamerané na udržanie a posilnenie mieru v Severnom Írsku.

Európska únia poskytla miliardy eur pre britskú provinciu Severné Írsko po uzavretí veľkonočnej mierovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia násilia medzi írskymi nacionalistami a britskými unionistami.

Násilie si vyžiadalo okolo 3600 obetí na životoch.

Peniaze pre obete

„Želáme si, aby… financovanie EÚ určené v prospech obetí medzikomunitných nepokojov pokračovalo aspoň do ukončenia súčasného finančného rámca,“ uviedla Mayová v rozhovore pre denník Irish News.

Zároveň spresnila, že po brexite a po ukončení súčasného programu pomoci EÚ pre Severné Írsko chce Londýn s programom podpory pokračovať a preskúma možnosti financovania budúceho programu na podporu mieru.

Britská vláda už skôr naznačila, že bude garantovať financovanie v rámci programu EU Peace, až kým sa aktuálne kolo financovania neskončí v roku 2020.