Británia nemôže uzatvoriť novú obchodnú zmluvu so Spojenými štátmi

Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump. [EPA-EFE/Chris Ratcliffe]

Dôvodom sú podmienky rozvodovej dohody, ktoré britská premiérka Theresa Mayová vyrokovala s EÚ.

Rozvodová dohoda medzi EÚ a Britániou zrejme Londýnu neumožní uzatvoriť novú obchodnú zmluvu s Washingtonom. V pondelok (31. decembra) to pre britskú stanicu BBC uviedol americký veľvyslanec v Londýne Woody Johnson.

„Ešte stále sme len v procese rozhodovania o tom, kam presne bude krajina smerovať,“ povedal americký diplomat, ktorý je už rok vyslancom administratívy Donalda Trumpa na britských ostrovoch.

Na otázku, či do úvahy pripadá nové obchodné partnerstvo medzi USA a Spojeným kráľovstvom,  Johnson odpovedal, že to neumožňujú podmienky v návrhu rozvodovej zmluvy. „Nevyzerá to tak, že by to malo byť možné“.

Jeho slová sú tak ďalším tvrdým úderom pre britskú premiérku Theresu Mayovú, podľa ktorej vyrokovaná dohoda s Bruselom umožňuje Británii uzatvárať nové a výhodnejšie obchodné zmluvy bez účasti EÚ.

Do plánovaného odchodu Británie z Únie zostávajú už len necelé tri mesiace. Mayovej kabinet preto zosilňuje prípravy opatrení, ktoré by mali zmierniť chaos v krajine v prípade vystúpenia bez akejkoľek dohody s európskou dvadsaťsedmičkou.

Slovenská vláda sa musí pripraviť na všetky scenáre brexitu, firmy sú zatiaľ vlažné

Rýchlosť a intenzita príprav na zmiernenie dôsledkov brexitu sa medzi členskými krajinami EÚ líši. Slovenská vláda verí v riadený odchod Veľkej Británie, no pripravuje sa aj na najhorší scenár. Prioritou je zaistenie práv Slovákov žijúcich v Británii. Najkritickejšou oblasťou je doprava.

Šéfka britskej exekutívy tiež tvrdí, že jej tím tvrdo pracuje na nových dohodách s najväčšími obchodnými partnermi, medzi ktoré patria aj Spojené štáty.

„Chceme ambicióznu obchodnú dohodu a po našom odchode z EÚ sme pripravení určiť ju za našu prioritu,“ uviedla hovorkyňa Downing Street.

Podľa dohody o brexite, ktorú ešte musí schváliť britský parlament, sa bude Spojené kráľovstvo riadiť obchodnými pravidlami EÚ aj po vystúpení, počas 21-mesačného prechodného obdobia. To znemožňuje krajine podpisovať nové obchodné partnerstvá s krajinami mimo EÚ.

Ešte pred vznikom návrhu dohody o britskom vystúpení na jej dôsledky Mayovú upozornil aj americký prezident Donald Trump. Tá podľa neho môže zbrzdiť vzájomný obchod medzi USA a Britániou. „Musíme sa pozorne pozrieť na to, či Británia môže samostatne obchodovať alebo nie,“ vyhlásil vtedy americký prezident.

„Vzhľadom na súčasnú podobu dohody, (Briti) zrejme nebudú môcť uzatvoriť dohodu s USA a nemyslím si ani, že to vôbec chcú,“ dodal Trump.

Návrh "rozvodovej" dohody s Britániou v kocke

Európska únia zverejnila návrh 585 stranovej dohody s Veľkou Britániou o podmienkach jej vystúpenia. Obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré umožní obom stranám pripraviť sa na obdobie po roku 2020.

Volebný líder Európskej ľudovej strany (EPP) a jeden z horúcoch kandidátov na post predsedu Európskej komisie Manfred Weber v decembri pre poľský portál EURACTIV vyjadril pochybnosti, či je ešte Británia trhovo orientovanou krajinou.

„Niekto by povedal, že Británia tradične patrí medzi silne liberálne a veľmi protrhovo orientované krajiny. Skrátka, ekonomický hlas z Londýna bol vždy počuť. Úprimne, už si to nemyslím, nakoľko sa rozhodli opustiť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete,“ povedal nemecký europoslanec.

Nedostatok vodcovstva

Ako pre britské BBC naznačil americký veľvyslanec, Británii v súčasnosti chýba silný líder, ktorý by pre svoje rozhodnutia dokázal získať podporu väčšiny britskej verejnosti.

„Prešiel som celý Wales, Severné Írsko, Škótsko, ale aj Anglicko a cítim, že krajina potrebuje skutočné, silné vedenie,“ uviedol Johnson.

Časť viny podľa neho nesú aj britskí zákonodarcovia, ktorí sa zdráhajú podporiť rozvodovú dohodu premiérky Mayovej.

Britský minister: Ak parlament odmietne dohodu s Úniou, brexit je ohrozený

Ak Dolná snemovňa za dohodu nezahlasuje, nie som si istý, či by som brexitu dal viac než 50-percentnú šancu, povedal Liam Fox.

Theresa Mayová v decembri odložila hlasovanie poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu o predbežnej dohode o brexite. Predovšetkým kvôli nevyriešenej otázke backstopu – záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove, hrozilo, že dohoda v parlamente neprejde.

„Sme svedkami silnej frustrácie britských poslancov, ktorí sa len snažia dodržať to, za čo ľudia hlasovali v referende,“ uzavrel Johnson.