Británia ponúkne rovnaké práva Európanom aj v prípade brexitu bez dohody

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/ANDY RAIN]

Britská vláda sa obáva, že po vystúpení z Európskej únie dôjde k veľkému odlivu zamestnancov v stavebníctve a službách.

Aj v prípade, že Spojené kráľovstvo opustí EÚ bez politickej dohody, by štátni príslušníci ostatných členských krajín EÚ žijúci v Británii mohli aj naďalej bez problémov zostať v krajine. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na pracovný návrh z prostredia britskej vlády.

Belga upozornila, že novinári z britského denníka The Daily Telegraph mali možnosť nahliadnuť do dokumentu britskej vlády, podľa ktorého okolo 3,8 milióna občanov EÚ žijúcich na britskej pôde si zachová prístup k systému verejného zdravotníctva, ako aj ďalšie sociálne výhody. To by malo platiť aj v prípade tzv. tvrdého brexitu, keď britskí občania stratia rovnaké práva v ostatných 27 štátoch Únie.

Podľa správ The Daily Telegraph je za jednostrannými ústupkami Londýna potrebné vidieť obavy týkajúce sa možného exodu zahraničných pracovníkov v dôsledku brexitu. Tento odliv zamestnancov by postihol najmä oblasť stavebníctva a sektor služieb. Denník upozornil, že vláda premiérky Theresy Mayovej zatiaľ odmieta reagovať na únik informácii o tomto návrhu do tlače.

Británii kvôli brexitu hrozí exodus akademikov

Európske fondy hrajú v britskom univerzitnom výskume dôležitú úlohu. Zatiaľ nie je jasné, ako Spojené kráľovstvo nahradí ich výpadok po vystúpení z Európskej únie. 

Cez týždeň pokračujú rokovania

Z prostredia vyjednávačov EÚ a Británie pre brexit sa množia signály, že je dosť pravdepodobné, že Spojené kráľovstvo 29. marca 2019 opustí EÚ bez dosiahnutia politickej dohody. V utorok do Bruselu pricestuje britský minister pre brexit Dominic Raab.

Hovorca Európskej komisie v júli, ešte pred začiatkom letných inštitucionálnych prázdnin, upozornil, že tímy vyjednávačov nebudú podliehať režimu letných dovoleniek a budú intenzívne pracovať na tom, aby do konca októbra bolo možno dospieť k dohode o riadenom odchode Spojeného kráľovstva z Únie.

Briti aj Únia vidia brexit bez dohody čoraz realistickejšie

Šanca na scenár bez dohody sa po odstúpení dvoch britských ministrov zvýšila. Diskusie stroskotávajú aj na otázke írskych hraníc. Komisia sa zatiaľ bojí o status svojich občanov v Spojenom kráľovstve.

Britská vláda by vo štvrtok (23.8.) mala zverejniť prvý zo svojich 84 technických oznámení, ktoré majú krajinu pripraviť na brexit bez dohody so zvyškom EÚ. Prvá séria oznámení a odporúčaní sa má týkať podnikov, občanov a verejných orgánov.

Jej súčasťou má byť aj uvedená ponuka, že vyše tri milióny občanov EÚ, ktorí v súčasnosti žijú v Spojenom kráľovstve, môžu zostať v krajine za rovnakých podmienok ako doteraz aj v prípade neriadeného brexitu.