Británia prenáša svoje unijné hlasovacie práva na Fínsko

Britský premiér Boris Johnson. [Peter Nicholls/Pool via AP]

Britská vláda oznámila, že sa nebude zúčastňovať väčšiny schôdzok Európskej únie. Chce sa viac venovať prípravám na októbrové vystúpenie z Európskej únie.

Británia sa rozhodla, že od 1. septembra obmedzí svoju účasť na väčšine zasadnutí Európskej únie. V utorok to vo vyhlásení oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay. Ako pripomenula agentúra DPA, britský premiér Boris Johnson už skôr prisľúbil, že britských zástupcov z rokovaní EÚ “oslobodí”, aby sa mohli sústrediť len na okamžité priority.

„Schôdzky EÚ zaberajú veľmi veľa času a úsilia. Odteraz pôjdeme len na také stretnutia, ktoré sú skutočne dôležité, obmedzíme našu účasť na viac ako polovicu a ušetríme stovky hodín,“ uviedol Barclay, pričom jeho úrad uviedol napríklad záležitosti týkajúce sa bezpečnosti.

Podľa jeho slov tým úradníci získajú viac času pripraviť sa na brexit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra.

Barclay vo vyhlásení tiež uviedol, že okrem prípravy na brexit sa zástupcovia Británie budú tiež snažiť pripraviť na budúce vzťahy so zvyšnými 27 krajinami Únie a dosiahnuť obchodné dohody s ostatnými krajinami.

K oznámeniu britskej vlády prichádza po prieskume aktivít jej úradníkov v Bruseli. Na ktoré konkrétne stretnutia úradníci pôjdu, sa rozhodne individuálne, dodala vláda s tým, že Johnson sa naďalej bude zúčastňovať summitov Európskej rady. To by znamenalo, že si britský premiér pripíše na jednu summitovú účasť –  v polovici októbra.

Fínsko ako splnomocnenec

Niektorí britskí politici rozhodnutie Johnsosnovho kabinetu kritizujú. Europoslankyňa zastupujúca liberálnych demokratov Catherine Bearderová (ALDE) oznámenie vlády označila za „nezmyselné“. Ide podľa nej o gesto smerované domácemu publiku, ktoré ale „znehodnocuje naše členstvo v EÚ a dokazuje pohŕdanie Bruselom a našimi spojencami.“

Od osudového referendového dňa však Británia skôr posilňovala úradnícke kapacity v Bruseli. Za štyri sa počet jej zástupcov v EÚ zvýšil o polovicu – zo 100 na 150.

„Bojkot“ veľkého a vplyvného členského štátu na únijných schôdzkach pritom teoreticky môže ohroziť rozhodovací proces v EÚ a skresliť výsledky hlasovaní.

Aby sa predišlo tomuto scenáru, Londýn chce pre prípady neúčastí na schôdzkach preniesť svoje hlasovacie práva na Fínsko. To je od júla predsedníckou krajinou v Rade EÚ.

https://twitter.com/AlynSmith/status/1163819824192954368

Ako európskym diplomatom povedal brexitový vyjednávač na strane Londýna David Frost, Fínsko by ako britský splnomocnenec malo hlasovať spôsobom, „ktorý nebude brániť napredovaniu Európskej únie“.