Britská vláda oznámila, že sa nebude zúčastňovať väčšiny schôdzok Európskej únie. Chce sa viac venovať prípravám na októbrové vystúpenie z Európskej únie.
Británia sa rozhodla, že od 1. septembra obmedzí svoju účasť na väčšine zasadnutí Európskej únie. V utorok to vo vyhlásení oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay. Ako pripomenula agentúra DPA, britský premiér Boris Johnson už skôr prisľúbil, že britských zástupcov z rokovaní EÚ “oslobodí”, aby sa mohli sústrediť len na okamžité priority.
„Schôdzky EÚ zaberajú veľmi veľa času a úsilia. Odteraz pôjdeme len na také stretnutia, ktoré sú skutočne dôležité, obmedzíme našu účasť na viac ako polovicu a ušetríme stovky hodín,“ uviedol Barclay, pričom jeho úrad uviedol napríklad záležitosti týkajúce sa bezpečnosti.
Podľa jeho slov tým úradníci získajú viac času pripraviť sa na brexit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra.
I am trying very hard to understand this statement. Really hard. "UK officials will stop attending most EU meetings from 1 September so that they can focus on our future relationship with the EU and other partners around the world."
https://t.co/HKVIniGhWC— Andrew Duff (@AndrewDuffEU) August 20, 2019
Barclay vo vyhlásení tiež uviedol, že okrem prípravy na brexit sa zástupcovia Británie budú tiež snažiť pripraviť na budúce vzťahy so zvyšnými 27 krajinami Únie a dosiahnuť obchodné dohody s ostatnými krajinami.
K oznámeniu britskej vlády prichádza po prieskume aktivít jej úradníkov v Bruseli. Na ktoré konkrétne stretnutia úradníci pôjdu, sa rozhodne individuálne, dodala vláda s tým, že Johnson sa naďalej bude zúčastňovať summitov Európskej rady. To by znamenalo, že si britský premiér pripíše na jednu summitovú účasť – v polovici októbra.
Fínsko ako splnomocnenec
Niektorí britskí politici rozhodnutie Johnsosnovho kabinetu kritizujú. Europoslankyňa zastupujúca liberálnych demokratov Catherine Bearderová (ALDE) oznámenie vlády označila za „nezmyselné“. Ide podľa nej o gesto smerované domácemu publiku, ktoré ale „znehodnocuje naše členstvo v EÚ a dokazuje pohŕdanie Bruselom a našimi spojencami.“
Od osudového referendového dňa však Británia skôr posilňovala úradnícke kapacity v Bruseli. Za štyri sa počet jej zástupcov v EÚ zvýšil o polovicu – zo 100 na 150.
„Bojkot“ veľkého a vplyvného členského štátu na únijných schôdzkach pritom teoreticky môže ohroziť rozhodovací proces v EÚ a skresliť výsledky hlasovaní.
Aby sa predišlo tomuto scenáru, Londýn chce pre prípady neúčastí na schôdzkach preniesť svoje hlasovacie práva na Fínsko. To je od júla predsedníckou krajinou v Rade EÚ.
https://twitter.com/AlynSmith/status/1163819824192954368
Ako európskym diplomatom povedal brexitový vyjednávač na strane Londýna David Frost, Fínsko by ako britský splnomocnenec malo hlasovať spôsobom, „ktorý nebude brániť napredovaniu Európskej únie“.