Briti aj Únia vidia brexit bez dohody čoraz realistickejšie

Banksyho grafity v Dovery. [EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA]

Šanca na scenár bez dohody sa po odstúpení dvoch britských ministrov zvýšila. Diskusie stroskotávajú aj na otázke írskych hraníc. Komisia sa zatiaľ bojí o status svojich občanov v Spojenom kráľovstve.

Predstavitelia Únie a Spojeného kráľovstva si skrátili svoje letné prázdniny, aby sa vo štvrtok (16. augusta) vrátili do Bruselu a pokračovali v rokovaniach o brexite. Dva dni technických stretnutí sa zamerajú na severoírsku hranicu a budúce obchodné vzťahy. Úradníci však naznačili, že šanca, že sa jednotlivé strany konečne dohodnú, je veľmi malá.

Nový minister pre brexit Dominic Raab a hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier sa na rozhovoroch nezúčastnili.

Prišla o dvoch ministrov

Šance na brexit bez dohody sa počas leta dramaticky zvýšili. Britská premiérka Theresa Mayová prišla o dvoch ministrov, ministra zahraničných vecí a ministra pre brexit, ktorí  po nezhodách s vedením odstúpili. Obaja vedúci rezortov patrili k zástancom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie.

Mayovej plán pre brexit vyhnal z vlády dvoch ministrov. Premiérka ho naďalej bráni

Zástancov tvrdého brexitu Davida Davisa a Borisa Johnsona v kabinete premiérky Theresy Mayovej nahradí pragmatik a tvár kampane za vystúpenie Dominic Raab a podporovateľ zotrvania Jeremy Hunt.  

Mayovej Biela kniha o odchode z Únie vyvolala reakciu veľkej frakcie zástancov „tvrdého brexitu“ v jej vlastnej konzervatívnej strane. Tí tvrdia, že by to znamenalo, že Spojené kráľovstvo by aj naďalej dodržiavalo zákony o jednotnom trhu, ktoré stanovila Únia.

Podľa navrhovanej dohody o odstúpení by Londýn prispel do európskeho rozpočtu sumou 39 miliárd eur výmenou za 21-mesačné prechodné obdobie, po ktorom by nasledovalo formálne vystúpení z bloku v marci 2019.

Otázka írskej hranice

Otázka, ako sa vyhnúť tvrdej hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou, zablokovala rozhovory v rámci Článku 50. V súčasnosti aj v tejto oblasti hrozí, že sa nedosiahne žiadna dohoda o budúcich obchodných vzťahoch medzi Londýnom a Bruselom.

Brexit bez dohody je dnes pravdepodobnejší, tvrdí britský minister

Neústupnosť Európskej únie tlačí Britániu k tvrdému brexitu. Povedal to v rozhovore pre nedeľník The Sunday Times britský minister obchodu Liam Fox.

„Nemám žiadny kľúč k tomu, ako vyriešiť problém s írskymi hranicami,“ uviedol profesor Anand Menon, riaditeľ think tanku Spojené kráľovstvo v meniacej sa Európe.

„Vláda Spojeného kráľovstva si myslí, že čím dlhšie to potrvá, tým je pravdepodobnejšie, že írska vláda sa podvolí,“ konštatoval.

Úradníci Spojeného kráľovstva tvrdia, že rozhodnutie európskej dvadsaťsedmičky, podľa ktorého by malo Severné Írsko zostať súčasťou colnej únie, by otázku tvrdých hraníc nevyriešilo.

„V otázke Severného Írska sme nedosiahli veľký pokrok,“ pripustil britský úradník pre portál EURACTIV.com.

Snažil sa presvedčiť Komisiu

Jeremy Hunt, ktorý bol vymenovaný za britského ministra zahraničných vecí po tom, čo  Boris Johnson na protest proti Bielej knihe odstúpil, strávil leto v európskych hlavných mestách a upozorňoval na možnosť chaotického scenára bez dohody. Chcel presvedčiť tím Európskej komisie pod vedením Barniera, aby bol k Spojenému kráľovstvu štedrejší.

Počas rozhovoru s lotyšskými ministrami Hunt vo štvrtok (16. augusta) povedal, že Spojené kráľovstvo chcelo „hlboké a špeciálne partnerstvo“ s Úniou. Vyzval blok, aby sa „zjednotil a prijal pragmatický prístup a myšlienku partnerstva so Spojeným kráľovstvom“.

Podľa abecedy

Komisia už vymenovala niektoré z hlavných rizík, ktoré predstavuje scenár bez dohody, pre občanov a podniky vo svojom 16-stranovom dokumente, uverejnenom minulý mesiac.

Riadiaca skupina pre brexit (BSG) vo štvrtok (16. augusta) vyhlásila, že je „hlboko znepokojená správami, že ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva zvažuje spracovanie žiadostí o „trvalý pobyt“ občanov EÚ na abecednom základe“.

Skupina europoslancov, vedená bývalým belgickým predsedom vlády Guyom Verhofstadtom, uviedla, že „takýto prístup by bol komplikovaný, svojvoľný a mohol by spôsobiť zbytočný zmätok pre milióny občanov Únie, ktorí už teraz žijú v neistote“.

Dodal, že „osobám na konci abecedy nemusí byť schválený trvalý pobyt do konca roka 2020 alebo neskôr, čo by bolo neprípustné a v rozpore so zárukami, ktoré sme dostali predtým.“