Britská centrálna banka: Brexit bez dohody stiahne Britániu do hlbokej recesie

Guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney. [EPA-EFE/WILL OLIVER]

Podľa najhoršieho scenára Bank of England spôsobí neriadený brexit bez dohody v priebehu jedného roka prepad ekonomiky o 8 percent.

Ak sa britskej premiérke Therese Mayovej nepodarí získať podporu pre dohodu o vystúpení z Európskej únie (EÚ), tvrdý brexit by krajinu podľa Bank of England (BoE) zrejme stiahol do hlbokej recesie a ekonomika by zaznamenala najhorší pokles prinajmenšom od druhej svetovej vojny.

V 87-stranovom dokumente britská centrálna banka tvrdí, že neriadený brexit v priebehu jedného roka spôsobí prepad ekonomiky o 8 percent, zníženie cien domov o 30 percent a komerčných nehnuteľností o 48 percent. Na porovnanie britský hrubý domáci produkt (HDP) počas finančnej krízy v porovnaní so svojím vrcholom pred ňou klesol len o niečo viac než o 6 percent.

Slovenská vláda sa musí pripraviť na všetky scenáre brexitu, firmy sú zatiaľ vlažné

Rýchlosť a intenzita príprav na zmiernenie dôsledkov brexitu sa medzi členskými krajinami EÚ líši. Slovenská vláda verí v riadený odchod Veľkej Británie, no pripravuje sa aj na najhorší scenár. Prioritou je zaistenie práv Slovákov žijúcich v Británii. Najkritickejšou oblasťou je doprava.

Pochybnosti o dôveryhodnosti Británie spôsobia tiež prepad libry, ktorá by podľa BoE mohla oslabiť až o 25 percent a pod paritu s dolárom. Miera nezamestnanosti by stúpla na 7,5 percenta a inflácia by sa zrýchlila na 6,5 percenta. BoE by zvýšila kľúčovú sadzbu na 5,5 percenta.

BoE však uviedla, že nepočíta s chaotickým brexitom. Banka načrtla aj ďalšie scenáre od takzvaného rozvratného brexitu (disruptive Brexit) po ekonomické partnerstvo, o ktoré sa snaží premiérka Mayová.

V prípade neriadeného brexitu by podľa BoE bol britský HDP do konca 2023 o 10,5 percenta nižší v porovnaní s alternatívou zotrvania v EÚ. V prípade dohody o brexite, ktorá zachová blízke vzťahy s EÚ, bude táto strate menšia než 4 percentá.

V prípade realizácie scenára rozvratného brexitu, ktorý počíta s okamžitým zavedením ciel WTO a ďalších bariér, vyčíslila BoE bezprostredný úder pre ekonomiku na 3 percentá, ceny domov by v takom prípade klesli o 14 percent.

Pred tvrdým brexitom varuje aj vláda

Varovania pred brexitom bez dohody v stredu zintenzívnila aj britská vláda. Upozornila pritom, že to bude tvrdý úder pre ostrovné hospodárstva, zatiaľ čo plán premiérky Theresy Mayovej, proti ktorému je veľa zákonodarcov, tento úder minimalizuje.

83 stranovej správe uviedla, že v prípade riadeného odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) podľa dohody, ktorú Mayová dosiahla s lídrami bloku, bude ostrovná ekonomika v priebehu 15 rokov o 2,1 percenta menšia, než keby zostala v bloku. Ale ak dôjde k neriadenému odchodu bez dohody, prepadne sa až o 7,7 percenta.

Tieto prognózy vychádzajú z predpokladu, že nedôjde k zmenám v migračných pravidlách, ale vyskytnú sa nejaké necolné prekážky.

Dôsledky tvrdého brexitu pocíti aj Slovensko, vláda chystá opatrenia

Britský trh je dôležitý hlavne pre slovenské automobilky a výrobcov elektroniky. Vystúpenie Británie bez dohody s Úniou skomplikuje život aj slovenským autodopravcom.

Zmena migračných pravidiel zasiahne britskú ekonomiku v rozsahu 2,5 až 3,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). A v správe sa ďalej uvádza, že pri čistej nulovej migrácii z EÚ v budúcnosti a zavedení významných obchodných bariér predstavuje tento zásah 9,3 percenta HDP.

Sotva štyri mesiace pred vystúpením Británie z EÚ sa Mayová snaží prekonať hlboký odpor vo svojej vlastnej Konzervatívnej strane aj medzi ostatnými politickými stranami proti dohode, ktorú v nedeľu (25.novembra) schválili lídri Únie.

Minister financií Philip Hammond v tejto súvislosti uviedol, že akákoľvek dohoda o brexite nebude pre hospodárstvo krajiny rovnako dobrá ako zotrvanie v EÚ. Zdôraznil však, že Mayovej plán „prináša výsledok, ktorý je veľmi blízky hospodárskemu prínosu zotrvania v bloku“.