Britská ekonomika si odchodom z EÚ výrazne pohorší, odhalil uniknutý vládny dokument

Odchod z EÚ negatívne ovplyvní všetky britské hospodárske odvetvia. [Pixabay]

Brexit poznačí všetky sektory britského hospodárstva bez ohľadu na scenár odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Poklesu pritom nezabránia ani nové obchodné dohody s tretími krajinami ako USA, Čína alebo India.

Britská ekonomika utrpí po odchode z Európskej únie rozsiahle škody. Analýza, ktorú si nechala vypracovať britská vláda, ukázala, že brexit má potenciál znížiť hospodársky rast Spojeného kráľovstva o 8 percent v nasledujúcich 15 rokoch. Uviedla to internetová stránka BuzzFeed s odvolaním sa na uniknutý dokument s názvom „EU Exit Analysis — Cross Whitehall Briefing“.

Britská vláda prostredníctvom svojho hovorcu už oznámila, že „nebude komentovať žiadny z aspektov našej prebiehajúcej internej práce“.

Pokles za každých okolností

Toto hodnotenie nebolo zverejnené, pretože jeho výsledky sú „príliš trápne“, uviedol nemenovaný úradník z britského ministerstva pre brexit. Ministri v Londýne by sa mali s dokumentom oboznámiť tento týždeň.

Brexit negatívne zasiahne hospodársky rast Spojeného kráľovstva bez ohľadu na výsledok rokovaní o obchode s EÚ. Dokonca aj pri najlepšom scenári, keď Spojené kráľovstvo získa prístup na jednotný trh prostredníctvom členstva v Európskom hospodárskom priestore, sa očakáva, že rast britskej ekonomiky bude v porovnaní s aktuálnymi prognózami nižší o 2 percentá v dlhodobom časovom horizonte.

Ďalšia možnosť, dohoda o voľnom obchode, by v priebehu 15 rokov zredukovala hospodársky rast o 5 percent, zatiaľ čo scenár „bez dohody“, vrátane zavedenia ciel podľa smerníc Svetovej obchodnej organizácie (WTO), by znamenal o 8 percent nižší hospodársky rast.

Analýza takisto odhalila, že žiadny sektor ekonomiky alebo región Spojeného kráľovstva neunikne negatívnym dôsledkom brexitu a pri žiadnom zo spomínaných scenárov. Len poľnohospodárstvo by trpelo menej, ak by došlo k zavedeniu ciel na dovoz podľa smerníc WTO. Najviac zasiahnutými odvetviami v Británii by boli automobilky, maloobchod, výroba potravín, nápojov, oblečenia a chemikálií, tvrdí Buzzfeed.

Účet za brexit výmenou za obchodnú dohodu sa Británii vyplatí, zistila analýza

Účet za brexit, na ktorom sa predbežne dohodla britská premiérka Theresa Mayová, vyvoláva na domácej scéne ostré reakcie. Ak ale Británia výmenou za to získa obchodnú dohodu s Európskou úniou, tak sa jej tieto financie podľa výsledkov najnovšej analýzy po …

„V krátkodobom horizonte sa politické riziká pre Spojené kráľovstvo zvyšujú a akékoľvek ďalšie titulky v médiách, ktoré poukazujú na ťažkosti spojné s brexitom a vnútornou politickou scénou, by mohli oslabiť rast ekonomiky,“ upozornil Peter Iosif, ekonóm spoločnosti IronFX, svojich klientov.

Nové obchodné dohody to nezachárania

Návrh zákona o odchode z EÚ vstúpi do svojej ďalšej fázy v britskom parlamente, pretože jeho horná komora, Snemovňa lordov, začína v utorok dvojdňovú diskusiu o opatreniach, ktoré obsahuje.

Vláda v Londýne argumentuje, že Británia bude môcť po brexite uzavrieť po celom svete nové obchodné dohody, ktoré jej pomôžu nahradiť akýkoľvek pokles obchodu s EÚ.

Britská vláda považuje analýzu ekonomických dopadov brexitu za „zbytočnú“

Minister britskej vlády pre brexit David Davis pritom niekoľko mesiacov tvrdil, že vláda skúma vplyv brexitu na 58 hospodárskych sektorov.

Podľa analýzy nové dohody o obchode s USA, Čínou, Indiou a ďalšími krajinami síce podporia hospodársky rast Spojeného kráľovstva, ale nebudú stačiť na kompenzáciu stratených príjmov z EÚ, v súčasnosti najväčšieho obchodného partnera Británie.

Podľa odhadov analýzy by vďaka novej obchodnej spolupráci s USA narástlo britské HDP o 0,2 percenta. Dohody s ostatnými krajinami ako Čína, India, Austrália či krajinami Perzského zálivu a juhovýchodnej Ázie by v súčte z dlhodobého hľadiska viedli k nárastu HDP o 0,1 až 0,4 percenta.

Britská vláda nespochybnila pravosť dokumentu, ale povedala, že nebude komentovať internú analýzu o brexite.

Únia má plán pre prechodné obdobie po brexite. Na ťahu je Británia

Prechodné obdobie by podľa dohody členských štátov malo trvať 21 mesiacov. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas tohto obdobia platiť právo EÚ, vrátane jurisdikcie európskeho súdu.

Táto správa je najnovšia zo sérií predpovedí o škodách, ktoré brexit spôsobí hospodárstvu Spojeného kráľovstva. Stúpenci brexitu pritom poukazujú na fakt, že mnohé takéto predpovede sa doteraz nenaplnili.

Tento dokument pravdepodobne ešte vyostrí konflikt v rámci britskej konzervatívnej vlády, medzi stúpencami tzv. tvrdého brexitu a táborom, ktorý chce udržať čo najtesnejšie väzby s EÚ po marci 2019.